-
Final
HAR
LOU3
13 -
Final
HAR
LOU1
13 -
Final
LOU
SH0
9 -
Mar 26, 6 pm
BAL
LOU
-
Mar 28, 430 p
LOU
OTT
-
Mar 28, 6 pm
LOU
OTT
-
Apr 2, 6 pm
SH
LOU
-
Apr 4, 430 p
WEL
LOU
-
Apr 4, 6 pm
WEL
LOU
-
Apr 9, 430 p
LOU
BONSP
-
Apr 9, 6 pm
LOU
BONSP
-
Apr 11, 6 pm
LOU
TONG
-
Apr 16, 430 p
LOU
PIP
-
Apr 16, 6 pm
LOU
PIP
-
Apr 19, 3 pm
LOU
LAN
-
Apr 19, 430 p
LOU
LAN
-
Apr 22, 445 p
LOU
BV
-
Apr 25, 430 p
LOU
AC
-
Apr 25, 6 pm
LOU
AC
-
Apr 27, TBA
LOU
PV
-
Apr 27, TBA
LOU
CHA
-
Apr 30, 430 p
EUD
LOU
-
Apr 30, 6 pm
EUD
LOU
-
May 7, 430 pm
LOU
PAO
-
May 7, 6 pm
LOU
PAO
-
May 8, 5 pm
BL
LOU
-
Mar 25, 4 pm
FRON
LOU
-
Mar 25, 6 pm
FRON
LOU
-
Mar 26, 6 pm
BAL
LOU
-
Mar 28, 430 p
LOU
OTT
-
Mar 28, 6 pm
LOU
OTT
-
Apr 2, 430 p
SH
LOU
-
Apr 2, 6 pm
SH
LOU
-
Apr 4, 430 p
WEL
LOU
-
Apr 4, 6 pm
WEL
LOU
-
Apr 9, 430 p
LOU
BONSP
-
Apr 9, 6 pm
LOU
BONSP
-
Apr 11, 6 pm
LOU
TONG
-
Apr 16, 4 pm
LOU
MAC QUAD
-
Apr 16, 6 pm
LOU
MAC QUAD
-
Apr 18, 6 pm
LOU
BVW
-
Apr 23, 430 p
FS
LOU
-
Apr 23, 6 pm
FS
LOU
-
Apr 25, 430 p
PIP
LOU
-
Apr 25, 6 pm
PIP
LOU
-
Apr 30, 6 pm
EUD
LOU
-
May 3, 4 pm
LOU
LAN
-
May 3, 6 pm
LOU
LAN
-
May 4, 12 pm
LOU
CHA
-
May 7, 430 p
LOU
PAO
-
May 7, 6 pm
LOU
PAO
-
May 9, 6 pm
LOU
BAL
-
Final OT
LOU
LAN2
1 -
Final
LEAV
LOU1
2 -
Final
LOU
SA7
1 -
Final
LOU
TUR5
0 -
Mar 29, 630 p
LOU
SMN
-
Apr 1, 630 pm
AUG
LOU
-
Apr 4, 6 pm
SH
LOU
-
Apr 9, 6 pm
LOU
TONG
-
Apr 11, 4 pm
LOU
BAL
-
Apr 16, 6 pm
LOU
CHA
-
Apr 23, 6 pm
LOU
OTT
-
Apr 25, 6 pm
EUD
LOU
-
Apr 30, 6 pm
BL
LOU
-
May 2, 6 pm
LOU
BONSP
-
May 7, 6 pm
OTT
LOU
-
May 9, 6 pm
LAN
LOU
-
Final
BAL
LOU3
1 -
Final
LOU
OLW0
2 -
Final
LOU
DES0
2 -
Final
PIP
LOU2
1 -
Final
BUR
LOU0
2 -
Final
LOU
OTT2
3 -
Final
LOU
FRON INV1st
PL -
Final
LOU
BONSP3
0 -
Final
LOU
EUD0
3 -
Final
FS
LOU0
2 -
Final
GIR
LOU1
2 -
Final
LOU
LOU INV2nd
PL -
Final
PAO
LOU0
3 -
Final
LOU
SH0
3 -
Final
LOU
OTT INV1
4 -
Final
TONG
LOU1
3 -
Final
LOU
ATCH INV2nd
PL -
Final
WAM
LOU0
2 -
Final
OLN
LOU1
2
-
Final
TONG
LOU51
53 -
Final
LOU
BUR51
63 -
Final
AC
LOU37
44 -
Final
LOU
BAL42
60 -
Final
LOU
FRON57
46 -
Final
LOU
EUD46
53 -
Final OT
LOU
SH60
57 -
Final
BAL
LOU62
46 -
Final
NEK
LOU55
54 -
Final 2OT
GIR
LOU58
56 -
Final
LOU
WAM45
56 -
Final
BON
LOU45
53 -
Final
PAO
LOU16
47 -
Final
LEE
LOU71
46 -
Final
LOU
OTT52
62 -
Final
LOU
TONG45
40 -
Final
SH
LOU44
42 -
Final
EUD
LOU52
49 -
Final
LOU
PAO46
29 -
Final
HAR
LOU57
52
-
Final
TONG
LOU48
28 -
Final
LOU
BUR38
43 -
Final
AC
LOU35
31 -
Final
LOU
BAL23
42 -
Final
LOU
FRON48
55 -
Final
LOU
EUD37
56 -
Final
LOU
SH46
59 -
Final
BAL
LOU52
31 -
Final
NEK
LOU41
49 -
Final
CHA
LOU53
36 -
Final
GIR
LOU42
34 -
Final
LOU
WAM24
63 -
Final
BON
LOU35
40 -
Final
PAO
LOU38
42 -
Final
LOU
OTT29
45 -
Final
LOU
TONG40
39 -
Final
SH
LOU43
37 -
Final
EUD
LOU38
30 -
Final
LOU
PAO39
35 -
Final
HAR
LOU33
40
Barracudas win ninth consecutive league title
- Updated: July 27, 2017
Louisburg’s Christopher Tyson swims the breaststroke for the Barracudas on Saturday at the South Suburban Swim League meet in Clinton, Mo. The Barracudas won their ninth straight league title as they racked up 618 points on the day.
CLINTON, Mo. – For the last eight seasons, the Louisburg Barracuda swim team has ended its year with a South Suburban Swim League title.
The Barracudas weren’t about to let No. 9 slip away from them.
Louisburg won its ninth consecutive title Saturday as it racked up 618 points to win the SSSL meet in Clinton, Mo. The Barracudas won the meet by an overwhelming margin as runner-up Harrisonville (Mo.) finished with 376 points.
Several individual swimmers also wrapped up a special season as they left the league meet with some hardware of their own.
Ashley Branine (9-10 girls) and Emma Prettyman (11-12 girls) each finished in first place in the high-point standings, while the Barracudas had seven other swimmers finish in the top three.
Casey Carpenter-Ross (8-and-under boys), Josiah McCaskill (9-10 boys), Remington Rice (13-14 boys) and Kadisyn Kircher (15-and-over girls) each finished runner-up in their respective divisions. Claire Brown (11-12 girls), Mable Graham (13-14 girls) and Cole Brown (13-14 boys) took third overall in the high-point standings.
Prettyman finished her season strong as she won all five of her races during Saturday’s league meet. She took first place in the 50-meter freestyle in 34.65 seconds, the 50 butterfly in 38.22 and 200 IM in 3 minutes and 21 seconds.
Prettyman also won a pair of relays with the help of teammates Abby Bradley, Tehya Harvey and Claire Brown. The group finished first in the 200 medley relay in 2:57 and 200 freestyle relay in 2:37. Bradley also won the 50 backstroke (44.10).
As for Branine, she recorded four victories on the day, including two relays. Branine, Jesse Faulkner, Ally Brown and Hannah Farrington touched the wall first in the 100 medley relay (1:42) and 100 freestyle relay (1:28).
Individually, Branine won the 50 breaststroke (53.0) and 50 backstroke (46.50).
In the 15-and-over girls division, Madelyn Prettyman also picked up four victories for the Barracudas. Madelyn, along with Kircher, Kaitlyn Lewer and Avery Graham won the 200 medley relay (2:32) and 200 freestyle relay (2:18).
Madelyn also captured first-place medals in the 50 butterfly (30.31) and 200 individual medley (2:39). Kircher won the 50 backstroke (35.93) for her third victory.
On the boys side, Carpenter-Ross, Samuel Johnson (9-10), Rice and Cole Brown each won three events.
Rice and Brown teamed up with Bridger Baus and Drake Burdine to win the 200 medley (2:49) and 200 freestyle (2:26) relays. Rice came in first in the 50 freestyle (30.43), Brown won the 50 breaststroke (50.20) and Baus won the 50 backstroke (39.22)
Carpenter-Ross hit the wall first in the 25 butterfly (22.72) and 200 individual medley (4:11), and later joined Colin Brown, Noah Sharp and Andrew Jamison to win the 100 freestyle relay (1:32).
Johnson, Colton Prettyman, Conor Aadland and McCaskill swam to victory in the 100 freestyle relay (1:19) for the 9-10 boys. Johnson later won the 50 freestyle (37.12) and 50 backstroke (44.5). McCaskill was victorious in the 50 breaststroke (49.81).
Other Barracuda results are:
Girls
8-and-under
100 medley relay: Ella Bockelman, Meg Johnson, Shylah Dowell, Talen McMurray, first, 2:03
25 freestyle: Bockelman, second, 23.75; Dowell, fourth, 24.03
25 butterfly: Macy Hughes, second, 33.0; Meg Johnson, third, 33.25
25 breaststroke: McMurray, third, 35.97
25 backstroke: Bockelman, first, 27.72; Dowell, second, 29.60; Vivian Goode, fourth, 32.25
200 IM: Hughes, third, 5:40
100 freestyle relay: Bockelman, McMurray, Johnson, Dowell, second, 1:48; Clara Bockelman, Hughes, Brooklyn Davey, Emily Klotz, third, 2:12
9-10
100 medley relay: Janie Harth, Lola Dubas, Madeline Hughes, Fiona Rose, fourth, 2:30
50 freestyle: Ashley Branine, second, 39.78; Jesse Faulkner, fourth, 46.44; Ally Brown, fifth, 49.13; Hannah Farrington, sixth, 50.04
50 butterfly: Farrington, second, 1:05; Faulkner, third, 1:06; Brown, fourth, 1:07
50 breaststroke: Dubas, fourth, 1:09; Hughes, fifth, 1:09
200 IM: Farrington, third, 4:27; Dubas, fifth, 5:56
100 freestyle relay: Dubas, Hughes, Rose, Harth, third, 1:52
11-12
50 freestyle: Abby Bradley, fifth, 38.22
50 breaststroke: Claire Brown, second, 46.50; Tehya Harvey, third, 51.44; Bradley, fourth, 52.25
50 backstroke: Brown, third, 46.37
200 IM: Brown, third, 3:26
13-14
200 medley relay: Mable Graham, Mary Grace McElyea, Alison Prettyman and Tae Ellison, second, 2:48
50 freestyle: Graham, second, 34.05
50 butterfly: Prettyman, fourth, 44.97
50 breaststroke: McElyea, first, 42.40
50 backstroke: Graham, first, 39.41; McElyea, fourth, 45.66
200 IM: Graham, third, 3:34; Prettyman, fourth, 3:39
200 freestyle relay: Prettyman, Ellison, McElyea, Graham, third, 2:37
15-and-over
50 freestyle: Kadisyn Kircher, second, 31.97; Avery Graham, fifth, 35.06
50 butterfly: Graham, third, 35.22
50 breaststroke: Madelyn Prettyman, second, 41.03; Kaitlyn Lewer, third, 45.50
50 backstroke: Graham, fifth, 44.56; Melia Rice, sixth, 45.69
200 IM: Kircher, second, 2:47
BOYS
8-and-under
25 freestyle: Casey-Carpenter Ross, second, 19.40; Colin Brown, fourth, 22.19
25 butterfly: Dominick Poetter, fifth, 31.87
25 breaststroke: Andrew Jamison, third, 30.19; Poetter, fifth, 36.82
25 backstroke: Jamison, second, 26.41; Brown, third, 27.09; Brayden Vohs, fourth, 29.40; Noah Sharp, sixth, 30.75
9-10
100 medley relay: Samuel Johnson, Josiah McCaskill, Ethan Sharp, Conor Aadland, second, 1:29
50 freestyle: Bryce Collins, fifth, 44.78; Aadland, sixth, 46.40
50 butterfly: Johnson, third, 46.91; McCaskill, fourth, 48.47
50 breaststroke: Colton Prettyman, fourth, 1:09; Aadland, fifth, 1:13
50 backstroke: Aadland, third, 55.0
200 IM: McCaskill, third, 3:43
100 freestyle relay: Collins, Sharp, Matthew Farrington, Vohs, fourth, 1:38
11-12
50 freestyle: Cooper Hipp, fourth, 35.91; Josh Holtzen, sixth, 37.03
50 butterfly: William Goode, fourth, 50.47
50 breaststroke: Holtzen, second, 49.95; Braden Branine, third, 50.06
50 backstroke: Henry Coolidge, first, 44.94; Goode, second, 46.22; Jordan Brown, fifth, 48.41
200 IM: Branine, fourth, 4:08
200 freestyle relay: Holtzen, Branine, Goode, Hipp, third, 2:46
13-14
50 freestyle: Bridger Baus, third, 35.43; Cole Brown, fourth, 35.47; Drake Burdine, sixth, 39.30
50 butterfly: Remington Rice, second, 36.50; Baus, fourth, 41.97; Burdine, fifth, 43.28
50 backstroke: Burdine, second, 47.94
200 IM: Rice, second, 3:30; Brown, third, 3:39
15-and-over
200 medley relay: Gareth Baus, Christopher Tyson, Davy Brock, Josh Holtzen, fourth, 2:54
50 breaststroke: Tyson, fifth, 46.18
50 backstroke: Brock, fourth, 40.0; Baus, sixth, 42.75
200 freestyle relay: Baus, Brock, Tyson, Jordan Brown, fourth, 2:30
2 Comments