Louisburg Sports Zone
Don't Miss

Barracudas down Woodson to win three straight to start season

Submitted Photo
image_pdfimage_print

Louisburg’s Josiah McCaskill swims the breaststroke during a meet earlier this season at the Louisburg Aquatic Center.

After winning its 10th straight South Suburban Swim League title last season, the Louisburg Barracudas are well on their way to No. 11.

The Barracudas opened their season with three consecutive victories, including a 300-233 victory over the Woodson Sharks in Kansas City, Mo., on Saturday.

Louisburg defeated Golden Valley 316-175 in Clinton, Mo., to open the season and then followed it up with a 389-119 win over Harrisonville in its home opener on June 15.

Claire Brown (13-14 girls) and Samuel Johnson (11-12 boys) each led Louisburg with five first-place ribbons Saturday against Woodson.

Reece Smith (9-10 girls), Clara Bockelman (8-and-under girls) and Maddie Prettyman (15-and-over girls) each had four first-place finishes.

Brown won three individual events as she captured the 50-yard freestyle in 29.08, 50 breaststroke in 37.35 and the 200 individual medley in 2 minutes and 41 seconds. She also teamed with Lola Edwards, Emma Prettyman and Kasi Tune to take first in the 200 medley relay (2:33) and later she joined Edwards, Prettyman and Gabriella Martire to win the 200 freestyle relay (2:20).

Johnson also had a big day on the boys side as he went on to take the top spot in the 50 freestyle (27.70), 50 butterfly (31.61) and 50 backstroke (35.09). He also joined Josiah McCaskill, Colton Prettyman and Connor Aadland to win the 200 medley relay (2:25) and 200 freestyle relay (2:09).

As for Smith, she led the 9-10 girls as she took first 50 freestyle (39.17) and 50 breaststroke (48.50). Smith also teamed up with Ella Bockelman, Cricket McIntire and Meg Johnson to win the 100 medley relay (1:25) and 100 freestyle relay (1:19).

Clara Bockelman won three individual events to led the 8-and-under girls. She took first in the 25 freestyle (19.43), 25 butterfly (28.78) and 25 breaststroke (26.97). Clara also joined June Hill, Ivy Dischinger and Vivian Goode to win the 100 freestyle relay (1:48).

Maddie Prettyman also had a successful day with three individual victories in the 50 butterfly (27.72), 50 backstroke (29.16) and 200 individual medley (2:24). She also helped Melia Rice, Emma Johnson and Mary McElyea to a win in the 200 freestyle relay (2:04).

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and-under

25 freestyle: Vivian Goode, second, 19.79; Ivy Dischinger, fifth, 31.30; June Hill, sixth, 32.12

25 breaststroke: Goode, second, 27.90

25 backstroke: Goode, first, 25.64; Hill, fifth, 37.27

9-10

100 medley relay: Merritt McIntire, Lila Edwards, Macy Hughes, Michaela Casey, second, 1:43

50 freestyle: Cricket McIntire, second, 41.10; Ella Bockelman, third, 41.68; Lila Edwards, fourth, 44.04; Hughes, fifth, 44.29

50 butterfly: Cricket McIntire, first, 48.25; Hughes, second, 56.13; Edwards, third, 57.03; Meg Johnson, fourth, 1:00; Merritt McIntire, fifth, 1:02

50 breaststroke: Cricket McIntire, second, 52.90; Edwards, fourth, 1:08

50 backstroke: Bockelman, first, 44.98; Reece Smith, second, 47.15; Casey, third, 1:00

100 individual medley: Hughes, first, 1:47; Bockelman, second, 1:49; Johnson, third, 2:05

100 freestyle relay: Hughes, Edwards, Casey, M. McIntire, second, 1:34

11-12

200 medley relay: Hannah Farrington, Ashley Branine, Ella Dischinger, Janie Harth, first, 2:37

50 freestyle: Dischinger, first, 31.65; Branine, second, 33.04; Farrington, fourth, 35.18; Harth, fifth, 36.47

50 butterfly: Dischinger, second, 36.70

50 breaststroke: Dischinger, first, 43.24; Farrington, third, 49.70; Harth, fourth, 51.93; Kasi Tune, fifth, 54.97

50 backstroke: Farrington, first, 39.07; Harth, fourth, 45.77; Tune, fifth, 49.99; Alessandra Martire, sixth, 1:00

200 individual medley: Tune, third, 4:23

200 freestyle relay: Dischinger, Farrington, Harth, Tune, second, 2:29

13-14

50 freestyle: Emma Prettyman, second, 30.47; Lola Edwards, third, 33.49

50 butterfly: Prettyman, first, 35.80; Edwards, second, 39.74;

50 breaststroke: Edwards, third, 44.88

200 individual medley: Prettyman, second, 2:51

15-and-over

200 medley relay: Maddie Prettyman, Emma Johnson, Mary McElyea, Shayla Aye, second, 2:24

50 freestyle: McElyea, second, 28.25; Melia Rice, fourth, 32.39; Johnson, sixth, 35.65

50 butterfly: McElyea, second, 30.74; Aye, sixth, 58.92

50 breaststroke: McElyea, first, 34.82; Rice, third, 42.23; Johnson, fifth, 43.51; Aye, sixth, 1:01

50 backstroke: Rice, second, 38.16

200 individual medley: Johnson, fifth, 3:16

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Matthew Farrington, second, 23.40; Bennett Mendez, fourth, 25.10

25 butterfly: Mendez, fourth, 36.55

25 breaststroke: Mendez, first, 28.02; Farrington, second, 33.07

100 medley relay: Farrington, first, 2:29

9-10

100 medley relay: Matthew Farrington, Andrew Jamison, Colin Brown, Bennett Mendez, second, 1:29

50 freestyle: Jamison, first, 34.76

50 butterfly: Brown, first, 34.81

50 breaststroke: Jamison, first, 43.68; Brown, second, 45.61

50 backstroke: Jamison, first, 43.39

100 individual medley: Brown, first, 1:22

11-12

50 freestyle: Josiah McCaskill, second, 30.24; Connor Aadland, fourth, 35.45; Colton Prettyman, fifth, 35.50

50 butterfly: Aadland, second, 38.08

50 breaststroke: McCaskill, first, 38.19; Prettyman, second, 40.95

50 backstroke: Aadland, second, 41.72; Prettyman, fifth, 47.12

13-14

200 medley relay: Cooper Hipp, Braden Branine, Josh Holtzen, Ryder Ross, second, 2:40

50 freestyle: Hipp, third, 27.81; Holtzen, fourth, 30.09; Branine, fifth, 30.41

50 breaststroke: Branine, second, 38.62; Hipp, third, 39.38; Holtzen, fourth, 42.40

50 backstroke: Hipp, third, 39.04

200 individual medley: Branine, fourth, 2:56; Holtzen, fifth, 3:00

200 freestyle relay: Branine, Ross, Holtzen, Hipp, second, 2:19

15-and-over

200 medley relay: Bridger Baus, Cole Brown, Remington Rice, Drake Baus, second, 2:05

50 freestyle: Rice, third, 25.69; Brown, fourth, 27.41; Bridger Baus, fifth, 28.45; Gareth Baus, sixth, 28.54

50 butterfly: Rice, second, 28.51; B. Baus, third, 31.06; G. Baus, fourth, 32.15; Drake Burdine, fifth, 32.83

50 breaststroke: Brown, second, 37.09; G. Baus, third, 43.49

50 backstroke: Bridger Baus, first, 31.73; Rice, second, 34.82; D. Baus, third, 38.02; Burdine, fourth, 39.12

200 individual medley: Brown, third, 2:43; D. Baus, fourth, 3:06

200 freestyle relay: Brown, G. Baus, Burdine, Rice, second, 1:52

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.