Louisburg Sports Zone
Don't Miss

Barracudas roll to 11th straight league title

Submitted Photo
image_pdfimage_print

Members of the Louisburg Barracudas were all smiles after they won their 11th consecutive South Suburban Swim League title Saturday in Raytown, Mo.

Nothing about what the Louisburg Barracudas have done over the last decade has gotten old.

In fact, after every one of the Barracudas’ last 10 South Suburban Swim League championships, it has a new feeling to it and No. 11 was no different.

The Barracudas captured their 11th consecutive swim league title Saturday in Raytown, Mo., as they downed the Woodson Sharks 570-420 in the five-team league race at the SSSL meet. It capped what was a very successful day for the Barracuda team and individually.

In the high-point competition, Louisburg had 11 swimmers finish in the top three of their respective age divisions and four of those were crowned high-point champions.

Colin Brown (9-10 boys), Samuel Johnson (11-12 boys), Emma Prettyman (13-14 girls) and Maddie Prettyman (15-and-over girls) each won high-point titles to lead the way for Louisburg.

Vivian Goode (8-and-under girls), Andrew Jamison (9-10 boys), Ella Dischinger (11-12 girls) and Claire Brown (13-14 girls) took second overall, while Matthew Farrington (8-and-under boys), Ashley Branine (11-12 girls) and Cole Brown (15-and-over boys) finished in third.

Individually, Louisburg won league titles in 24 events. Colin Brown, Maddie Prettyman and Samuel Johnson each won five events (three individual and two relays) to lead the way, while Ella Dischinger and Andrew Jamison each finished with four league titles.

Prettyman led the 15-and-over girls with an impressive performance as she won the 50-yard butterfly (27.62 seconds), 50 backstroke (29.01) and 200 individual medley (2 minutes and 23 seconds). She also joined Mary McElyea, Emma Johnson and Dagen Page to win the 200 freestyle relay (1:56) and 200 medley relay (2:06).

Brown did the same for the 9-10 boys and he was a league champion in the 50 freestyle (30.82), 50 butterfly (35.72) and 100 individual medley (1:23).

He also helped Andrew Jamison, Brayden Vohs and Lincoln Nielson to victory in the 100 medley relay (1:13) and 100 freestyle relay (1:07). Jamison also won two individual league titles in the 50 breaststroke (42.65) and 50 backstroke (41.67).

Johnson also had a big day with league titles in the 50 freestyle (27.21), 50 butterfly (28.99) and 50 backstroke (34.73). Josiah McCaskill, Connor Aadland and Colton Prettyman also teamed up with Johnson to win the 200 medley relay (2:24) and 200 freestyle relay (2:06).

Dischinger led the Barracuda 11-12 girls as she won league titles in the 50 freestyle (30.61) and 50 breaststroke (41.80). She also teamed up with Hannah Farrington, Ashley Branine and Janie Harth to win the 200 medley relay (2:36) and 200 freestyle relay (2:16).

The Barracudas also had a few others capture league titles as Dagen Page won the 50 freestyle (27.75) for the 15-and-over girls, Vivian Goode won the 25-yard breaststroke (25.57) in the 8-and-under division and Mary McElyea took the 50 breaststroke title (33.02).

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and-under

100 medley relay: Harper White, Vivian Goode, Clara Bockelman, Ivy Dischinger, third, 1:54

25 freestyle: Goode, third, 19.61

25 butterfly: Bockelman, second, 22.40

25 backstroke: Goode, second, 24.37

100 freestyle relay: Bockelman, Dischinger, White, Goode, third, 1:55

9-10

100 medley relay: Elizabeth Schrotberger, Macy Hughes, Merritt McIntire, Lila Edwards, third, 1:27

50 freestyle: Breck Nielson, fifth, 37.09; Cricket McIntire, sixth, 38.21

50 butterfly: C. McIntire, fourth, 46.12; Edwards, sixth, 54.63

50 breaststroke: Reese Smith, third, 49.12; Hughes, fourth, 49.68

50 backstroke: Ella Bockelman, second, 44.15; Nielson, third, 44.36; Smith, fifth, 48.38; Schrotberger, sixth, 48.82

100 IM: Hughes, third, 1:43; C. McIntire, fourth, 1:44

100 freestyle relay: Nielson, Bockelman, C. McIntire, Smith, second, 1:11

11-12

50 freestyle: Ashley Branine, third, 32.24; Hannah Farrington, fourth, 33.35

50 butterfly: Ella Dischinger, second, 35.62

50 breaststroke: Farrington, third, 45.06; Lola Dubas, fourth, 45.84

50 backstroke: Farrington, second, 38.73; Branine, third, 39.64

200 IM: Branine, second, 3:03

13-14

200 medley relay: Lola Edwards, Claire Brown, Emma Prettyman, Lola Dubas, second, 2:33

50 freestyle: Brown, second, 29.12; Prettyman, third, 29.20

50 butterfly: Prettyman, third, 31.85

50 breaststroke: Brown, second, 39.69; Edwards, fourth, 43.74

200 IM: Brown, second, 2:40; Prettyman, third, 2:46

200 freestyle relay: Edwards, Dubas, Prettyman, Brown, second, 2:12

15-and-over

50 butterfly: Mary McElyea, second, 29.74

50 backstroke: Dagen Page, second, 31.42

200 IM: McElyea, second, 2:30; Page, third, 2:38

BOYS

8-and-under

100 medley relay: Caleb Bonnema, Matthew Farrington, Garrett Vohs, Bennett Mendez, second, 2:02

25 butterfly: Vohs, sixth, 39.29

25 breaststroke: Farrington, second, 31.77; Bonnema, fourth, 33.21

25 backstroke: Bonnema, second, 26.0

25 freestyle relay: Bonnema, Vohs, Farrington, Mendez, third, 1:46

9-10

50 breaststroke: Brayden Vohs, fourth, 53.52

50 backstroke: Vohs, fifth, 49.70; Lincoln Nielson, sixth, 51.25

100 IM: Vohs, third, 1:40

11-12

50 freestyle: Josiah McCaskill, fourth, 28.41

50 butterfly: Connor Aadland, fourth, 37.57

50 breaststroke: McCaskill, second, 36.73; Colton Prettyman, fourth, 41.86

50 backstroke: Aadland, fifth, 42.37; Prettyman, sixth, 42.80

200 IM: McCaskill, second, 2:46

13-14

200 medley relay: Cooper Hipp, Braden Branine, Josh Holtzen, Bryce Collins, second, 2:24

50 freestyle: Hipp, third, 28.98; Holtzen, fourth, 29.37; Branine, sixth, 30.60

50 breaststroke: Branine, second, 36.70; Holtzen, fifth, 38.97; Hipp, sixth, 39.10

50 backstroke: Hipp, third, 37.64

200 IM: Branine, fifth, 2:48; Holtzen, sixth, 2:51

200 freestyle relay: Holtzen, Collins, Branine, Hipp, second, 2:06

15-and-over

200 medley relay: Bridger Baus, Cole Brown, Gareth Baus, Drake Baus, second, 2:05

50 freestyle: B. Baus, fifth, 27.60

50 butterfly: Brown, third, 29.54; G. Baus, fifth, 31.89; Drake Burdine, sixth, 32.31

50 breaststroke: Brown, third, 37.46; G. Baus, fifth, 41.46

50 backstroke: Burdine, third, 36.55; D. Baus, fifth, 38.56

200 IM: Brown, third, 2:42; B. Baus, fourth, 2:47

200 freestyle relay: B. Baus, Burdine, D. Baus, Brown, second, 1:54

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.