PERFECT 10: Barracudas capture 10th straight league title

After a perfect regular season, it was almost inevitable that the Louisburg Barracuda swim team would earn its 10th consecutive South Suburban Swim League title.

The Barracudas didn’t disappoint.

Louisburg held off Harrisonville (Mo.) to win the league crown with 622 points and Harrisonville finished in second with 577 in the five-team meet on July 21 at the Louisburg Aquatic Center.

If that wasn’t good enough, nine Barracudas also brought home high-point trophies.

Madelyn Prettyman (15-and-over) girls, Emma Prettyman (13-14 girls), Claire Brown (11-12 girls) and Casey Carpenter-Ross (9-10 boys) each took home first place league trophies. Ella Dischinger (9-10 girls) and Kadisyn Kircher (15-and-over girls) finished second, while Lincoln Nielson (8-and-under boys), Samuel Johnson (11-12 boys) and Remington Rice (13-14 boys) each came in third.

Louisburg found a lot of success in the 15-and-over girls division as Madelyn Prettyman, Kircher, Isabelle Holtzen and Avery Graham won the 200-meter medley (2:20) and freestyle (2:11) relays, while Prettyman went on to win league titles in the 50-meter butterfly (31.0), 50 breaststroke (39.0) and 200 individual medley (2:37). Kircher also took first place in the 50 backstroke (34.57) and 50 freestyle (30.25).

Carpenter-Ross teamed up with Connor Aadland, Andrew Jamison and Colin Brown to win the 100 medley relay (1:20) and also won league titles in the 50 butterfly (42.60) and 100 IM (1:33).

Emma Prettyman also had a big day as she won the 50 butterfly (36.06) to go along with her high-point trophy, while teammate Mary Grace McElyea won the 50 breaststroke (39.85) in the 13-14 girls division.

Johnson teamed up with Josiah McCaskill, Josh Holtzen and Reid McCaskill to win league crowns in the 200 medley (2:52) and freestyle (2:29) relays. McCaskill also won a league title in the 50 breaststroke (45.44) and Holtzen did the same in the 50 backstroke (45.97).

Rice joined Cole Brown, Drake Baus and Cooper Hipp to win the 200 freestyle relay (2:15), while Rice, Brown, Braden Branine and Drake Burdine won the 200 medley relay (2:33). Rice also won a league crown in the 50 freestyle (28.97) for the 13-14 boys.

In the 8-and-under boys division, Nielson won a league title in the 25 freestyle (20.0) to go along with his high-point trophy.

In the 8-and-under girls division, Vivian Goode, Reese Smith, Merritt McIntire and Abby Stevens won the 100 medley relay (1:47), while Goode, Smith, Clara Bockelman and Stevens won the 100 freestyle relay (1:28).

Smith won a pair of league titles in the 25 breaststroke (27.04) and 25 backstroke (25.92), while Stevens took first the 25 freestyle (20.09).

Other Barracuda league results are:

 

GIRLS

8-and-under

25 freestyle: Vivian Goode, fourth, 22.50; Reese Smith, fifth, 22.60

25 butterfly: Macy Hughes, third, 28.44; Merritt McIntire, fifth, 29.53

25 breaststroke: Goode, third, 30.69; Hughes, fifth, 32.59

25 backstroke: Abby Stevens, second, 25.97; Goode, fourth, 28.78; McIntire, fifth, 30.30

 

9-10

100 medley relay: Jesse Faulkner, Ella Dischinger, Cricket McIntire, Janie Harth, third, 1:36

50 freestyle: Dischinger, third, 38.34; Harth, fourth, 42.29; Faulkner, fifth, 42.97

50 butterfly: Faulkner, fourth, 52.31; McIntire, sixth, 57.25

50 breaststroke: Dischinger, second, 55.37; Lola Dubas, fourth, 1:00

50 backstroke: Faulkner, second, 51.17; Ella Bockelman, third, 52.03; Breck Nielson, sixth, 54.00

100 IM: Dischinger, third, 1:44

100 freestyle relay: Dischinger, Faulkner, Harth, McIntire, second, 1:18

 

11-12

200 medley relay: Hannah Farrington, Ashley Branine, Claire Brown, Haley VanGilder, fourth, 3:01

50 freestyle: Brown, fourth, 34.75

50 breaststroke: Brown, second, 44.14

50 backstroke: Branine, fifth, 44.56

200 IM: Brown, third, 3:10; Branine, fifth, 3:35

200 freestyle relay: Branine, VanGilder, Farrington, Brown, fourth, 2:45

 

13-14

200 medley relay: Mable Graham, Mary Grace McElyea, Emma Prettyman, Delanie Tally, third, 2:43

50 freestyle: Prettyman, third, 32.22; Tally, sixth, 35.72

50 butterfly: McElyea, second, 36.13

50 breaststroke: Tally, fourth, 48.69; Emma Johnson, sixth, 49.37

200 IM: Prettyman, third, 3:04; McElyea, fourth, 3:11

200 freestyle relay: Graham, Tally, McElyea, Prettyman, third, 2:31

 

15-and-over

50 freestyle: Sarah Minor, fourth, 33.84

50 butterfly: Isabelle Holtzen, second, 35.32; Avery Graham, fifth, 36.92

50 breaststroke: Holtzen, third, 40.31; Kaitlyn Lewer, fifth, 44.56

50 backstroke: Minor, fourth, 41.00; Graham, sixth, 42.53

200 IM: Kadisyn Kircher, second, 2:40; Holtzen, third, 3:04

 

BOYS

8-and-under

100 medley relay: Holden White, Dominick Poetter, Lincoln Nielson, Matthew Farrington, second, 2:01

25 freestyle: Farrington, sixth, 27.0

25 butterfly: Poetter, second, 25.69; Nielson, fourth, 27.08

25 breaststroke: Poetter, second, 38.35; Zeke VanGilder, third, 38.83

25 backstroke: Nielson, second, 28.25; VanGilder, fifth, 32.12; White, sixth, 33.27

100 IM: Poetter, third, 2:22

100 freestyle relay: Poetter, Farrington, Sylas Weichart, Nielson, second, 1:40

 

9-10

50 freestyle: Casey Carpenter-Ross, second, 35.94; Connor Aadland, sixth, 41.28

50 butterfly: Aadland, third, 46.38; Colin Brown, sixth, 51.34

50 breaststroke: Andrew Jamison, second, 51.68

50 backstroke: Aadland, second, 49.72; Brayden Vohs, third, 50.27

100 IM: Brown, fifth, 1:48; Vohs, sixth, 1:50

100 freestyle relay: Carpenter-Ross, Aadland, Brown, Vohs, second, 1:14

 

11-12

50 freestyle: Samuel Johnson, fourth, 35.78; Josh Holtzen, fifth, 37.53; Reid McCaskill, sixth, 38.75

50 butterfly: Johnson, third, 39.07; Josiah McCaskill, fourth, 43.77

50 breaststroke: Holtzen, second, 48.06; Reid McCaskill, fifth, 51.50

50 backstroke: Reid McCaskill, fifth, 52.03

200 IM: Johnson, second, 3:15; Josiah McCaskill, third, 3:26

 

13-14

50 freestyle: Cooper Hipp, fourth, 32.68; Drake Burdine, fifth, 34.72; Braden Branine, sixth, 35.41

50 butterfly: Remington Rice, second, 35.03; Cole Brown, fourth, 35.19; Burdine, fifth, 38.84

50 breaststroke: Branine, third, 44.19; Brown, fourth, 44.38; Hipp, fifth, 47.28

50 backstroke: Branine, second, 43.81; Drake Baus, third, 44.20

200 IM: Brown, third, 3:06; Rice, fourth, 3:08

 

15-and-over

200 medley relay: Bridger Baus, Christopher Tyson, Gareth Baus, Cooper Hipp, second, 2:26

50 freestyle: Tyson, sixth, 31.25

50 butterfly: Gareth Baus, third, 34.15

50 breaststroke: Tyson, fourth, 43.19; Gareth Baus, fifth, 46.50

50 backstroke: Bridger Baus, third, 38.36; Tyson, fourth, 41.34

200 IM: Gareth Baus, fifth, 3:07

200 freestyle relay: Bridger Baus, Gareth Baus, Tyson, Drake Burdine, second, 2:11




Barracudas complete perfect regular season with rout of Butler

Emma Prettyman won five events in the 13- 14-year-old division for the Louisburg Barracuda swim team Saturday at Butler, Mo. 

 

BUTLER, Mo. – The Louisburg Barracuda swim team completed one goal Saturday as it competed in its final regular season meet of the season.

The Barracudas finished their season undefeated as it defeated Butler (Mo.) on the road, 403-70, to end it with a 4-0 record. There is still one big goal for the Barracudas to accomplish, however, as they will try for their 10th straight South Suburban Swim League title this Saturday when it hosts the league meet at the Louisburg Aquatic Center.

Louisburg had several competitors leave Butler with first-place ribbons as the Barracudas had nine swimmers win four or more events.

Ella Dischinger (9-10 girls), Claire Brown (11-12 girls), Emma Prettyman (13-14 girls), Madelyn Prettyman (15-and-over girls), Casey Carpenter-Ross (9-10 boys) and Cole Brown (13-14 boys) all left Butler with five first-place victories. Samuel Johnson (11-12 boys), Bridger Baus and Christopher Tyson (15-and-over boys) each picked up four wins.

In the 9-10 division, both Dischinger and Carpenter-Ross each led the younger Barracuda swimmers.

Dischinger won the 50 freestyle (40.44 seconds), 50 breaststroke (58.0) and 100 individual medley (1:51) and then later joined Jesse Faulkner, Cricket McIntire and Janie Harth to win the 100 medley relay (1:39) and 100 freestyle relay (1:26).

Carpenter-Ross had the same success as he teamed up with Connor Aadland, Colin Brown and Andrew Jamison to win the 100 freestyle relay (1:20), while Brown, Aadland and Brayden Vohs joined Carpenter-Ross to win the 100 medley relay (1:33). Carpenter-Ross also won the 50 freestyle (38.28), 50 butterfly (46.59) and 100 IM (1:40).

Claire Brown and Johnson had a big day for the 11 to 12-year-old group. Brown won the 50 butterfly (40.19), 50 breaststroke (45.47) and 200 IM (3:12) on the girls side. She then won the 200 medley relay (3:10) with Hannah Farrington, Ashley Branine and Haley VanGilder and the 200 freestyle relay (2:45) with Ally Brown, Branine and Farrington.

Johnson took first in the boys 50 freestyle (35.37), 50 butterfly (39.91) and 50 backstroke (40.53). He also joined Josiah McCaskill, Reid McCaskill and Josh Holtzen to win the 200 freestyle relay (2:36).

In 13-14 age group, Cole Brown and Emma Prettyman dominated their respective divisions. Brown won the boys 50 freestyle (32.28), 50 breaststroke (43.72) and 200 individual medley (3:12). He also helped Connor Aadland, Braden Branine and Braxton Koechner to a win in the 200 medley relay (3:07).

Cole Brown won the 50 breaststroke Saturday in Butler. Brown won five events on the day.

On the girls side, Prettyman won the 50 freestyle (34.06), 50 butterfly (35.71) and 200 IM (3:07) to sweep her individual races. In the relays, Prettyman teamed up with Ally Brown, Mary Grace McElyea and Emma Johnson to win the 200 medley relay (3:00). She also joined Haley VanGilder, Johnson and McElyea to win the 200 freestyle relay (2:44).

Madelyn Prettyman, Tyson and Baus each won several events to lead the 15-and-over group.

Prettyman teamed up with Isabelle Holtzen, Kadisyn Kircher and Avery Graham to take the 200 medley relay (2:20), while Prettyman, Holtzen, Kircher and Melia Rice won the 200 freestyle relay (2:12). Prettyman also captured the 50 freestyle (29.84), 50 butterfly (31.25) and 50 backstroke (34.19).

Tyson, Bridger Baus, Gareth Baus and Drake Burdine won the boys 200 medley relay (2:35), while Tyson, Bridger, Gareth and Cole Brown won the 200 freestyle relay (2:15). Tyson captured the 50 freestyle (32.31) and 50 breaststroke (43.62), while Bridger won the 50 backstroke (37.90) and 200 IM (3:08).

 

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and-under

25 freestyle: Reese Smith, first, 22.22; Macy Hughes, second, 25.34; Merritt McIntire, third, 25.28

25 butterfly: McIntire, first, 29.72

25 breaststroke: Smith, first, 28.12; Hughes, second, 34.50

25 backstroke: Smith, first, 26.53; McIntire, second, 29.21

100 IM: Hughes, first, 2:27

 

9-10

100 medley relay: Breck Nielson, Lola Dubas, Meg Johnson, Piper Shaffer, second, 1:46

50 freestyle: Janie Harth, second, 43.85; Jesse Faulkner, third, 44.19; Dubas, fourth, 47.87; Nielson, fifth, 51.00; Cricket McIntire, sixth, 51.50

50 butterfly: McIntire, first, 55.87; Faulkner, third, 56.59; Johnson, fifth, 1:08

50 breaststroke: Dubas, second, 1:04

50 backstroke: Faulkner, first, 53.94; Nielson, second, 57.0; Harth, third, 57.54; Elizabeth Stevens, fourth 1:03; Brooklyn Davey, fifth, 1:05; Johnson, sixth, 1:05

100 IM: McIntire, third, 2:12; Dubas, fourth, 2:13

100 freestyle relay: Nielson, Shaffer, Dubas, Stevens, second, 1:33

 

11-12

50 freestyle: Hannah Farrington, third, 42.47; Ally Brown, fourth, 42.50; Haley VanGilder, fifth, 47.71

50 butterfly: VanGilder, third, 1:00

50 backstroke: Ashley Branine, second, 45.91; Farrington, third, 49.16; Brown, fourth, 54.68; VanGilder, fifth, 58.56

200 IM: Branine, second, 3:41

 

13-14

50 freestyle: Emma Johnson, second, 43.35

50 butterfly: Mary Grace McElyea, second, 36.13

50 breaststroke: McElyea, first, 41.66; Johnson, second, 52.19

50 backstroke: Johnson, first, 54.47

 

15-and-over

50 freestyle: Kadisyn Kircher, second, 30.25; Isabelle Holtzen, third, 32.31; Avery Graham, sixth, 34.47

50 butterfly: Graham, second, 35.93

50 breaststroke: Holtzen, second, 40.74; Kircher, third, 41.21; Melia Rice, fifth, 47.88

50 backstroke: Graham, fourth, 43.22

200 IM: Kircher, first, 2:41; Holtzen, second, 3:00; Rice, fourth, 3:32

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Lincoln Nielson, first, 19.47; Sylas Weichart, third, 29.09; Matthew Farrington, fourth, 29.59

25 butterfly: Nielson, first, 25.03; Farrington, third, 41.50

25 backstroke: Nielson, first, 28.0; Farrington, third, 33.77

 

9-10

25 freestyle: Connor Aadland, second, 40.65; Colin Brown, third, 42.75; Brayden Vohs, fourth, 45.90; Braxton Koechner, sixth, 1:01

50 butterfly: Aadland, second, 48.56; Brown, third, 48.75

50 breaststroke: Holtzen, first, 46.03; Josiah McCaskill, second, 46.03; Reid McCaskill, third, 54.12

100 IM: Brown, second, 1:50; Jamison, third, 1:53

100 freestyle relay: Lincoln Nielson, Brayden Vohs, Matthew Farrington, Koechner, second, 1:47

 

11-12

50 freestyle: Josiah McCaskill, second, 35.80; Josh Holtzen, third, 37.59; Reid McCaskill, fourth, 40.44

50 butterfly: McCaskill, second, 45.97

50 breaststroke: Holtzen, first, 46.03; Josiah McCaskill, second, 46.03; Reid McCaskill, third, 54.12

50 backstroke: Holtzen, second, 46.59; R. McCaskill, third 50.72

200 IM: McElyea, second, 3:16

 

13-14

50 freestyle: Drake Burdine, third, 37.75

50 butterfly: Burdine, first, 41.12

50 breaststroke: Braden Branine, second, 43.81

50 backstroke: Branine, second, 46.81; Burdine, third, 47.34

 

15-and-over

50 freestyle: Gareth Baus, second, 33.22

50 butterfly: Baus, first, 36.78

50 breaststroke: Bridger Baus, second, 47.34

50 backstroke: Christopher Tyson, second, 42.10

200 IM: Gareth Baus, second, 3:13




Barracudas down Harrisonville for third straight win

Louisburg’s Madilyn Prettyman won five events for the Barracudas on Saturday at Harrisonville, Mo., as the Barracudas defeated Harrisonville for a 332-202 victory.  

 

HARRISONVILLE, Mo. – The Louisburg Barracuda swim team hit the road for the first time this season when it traveled to Harrisonville, Mo., and it turned out to be its closest finish so far this season.

Despite that, the Barracudas still won by 130 points.

Louisburg won its third consecutive meet to start its season as it downed Harrisonville 332-202 and are still riding a perfect season.

The Barracudas got several big performances on both the boys and girls sides as they had eight swimmers win four or more events. Ella Dischinger (9-10 girls), Madelyn Prettyman (15-and-over girls), Casey Carpenter-Ross (9-10 boys) and Remington Rice (13-14 boys) each won five events to lead all swimmers.

Abby Stevens (8-and-under girls), Kadisyn Kircher (15-and over girls) and Gareth Baus (15-and-over boys) each finished with four first-place ribbons.

Dischinger led the 9-10 girls by winning three individual events, starting with the 50-meter freestyle in 40.97 seconds. She then won the 50 breaststroke (57.53) and 100 individual medley in 1 minute and 53.04 seconds. She joined Jesse Faulkner, Cricket McIntire and Rachel Minor to win the 100 medley relay in 1:39 and helped Faulkner, McIntire and Janie Harth take first in the 100 freestyle relay in 1:27.

Prettyman also won a pair of relays and three individual events. She helped Kircher, Kaitlyn Lewer and Isabelle Holtzen to a first place finish in the 200 medley relay (2:21) and 200 freestyle relay (2:12). Prettyman also won the 50 butterfly (30.95), 50 backstroke (32.75) and 200 individual medley (2:36).

Kircher also picked up a pair of wins on her own as she took first in the 50 freestyle (30.48) and 50 breaststroke (41.81).

Carpenter-Ross led the 9-10 boys as he took first in the 50 freestyle (35.72), 50 butterfly (42.09) and 100 individual medley (1:31). He also teamed up with Andrew Jamison, Colin Brown and Brayden Vohs to capture the 100 medley relay (1:32) and 100 freestyle relay (1:19).

In the 13-14 boys division, Rice had a big day with victories in the 50 freestyle (29.40), 50 butterfly (36.25) and 50 backstroke (38.87). He also teamed up with Cole Brown, Cooper Hipp and Braden Branine to win the 200 medley relay (2:36) and Brown, Hipp and Drake Burdine to take first in the 200 freestyle relay (2:15).

Baus also won a pair of events for the 15-and-over boys as he won the 50 butterfly (36.15) and 50 backstroke (43.16). Gareth joined Christopher Tyson, Bridger Baus and Drake Baus to win the 200 medley relay (2:32) and Gareth also helped Bridger, Tyson and Isaiah Whitley to win the 200 freestyle relay (2:17).

Gareth Baus (top) and Christopher Tyson swim the backstroke. Baus won four events Saturday in Harrisonville.

For the 8-and-under girls, Stevens won the 25 breaststroke (29.51) and 25 backstroke (25.41). Stevens, along with Vivian Goode, Macy Hughes and Reese Smith, took first in the 100 medley relay (2:00), while Smith, Clara Bockelman and Goode joined Stevens to win the 100 freestyle relay (1:37).

Other Barracuda results are:

 

GIRLS

8-and-under

100 medley relay: Emma Wheeler, Ava Poetter, Merritt McIntire, Clara Bockelman, second, 2:19

25 freestyle: Abby Stevens, second, 20.0; Vivian Goode, third, 23.57; Reese Smith, fourth, 24.0; Bockelman, fifth, 24.78

25 butterfly: Macy Hughes, second, 31.25; McIntire, fourth, 35.16; Bockelman, fifth, 35.97

25 breaststroke: Smith, second, 30.33; Hughes, third, 33.22; Bockelman, fourth, 36.79

25 backstroke: Goode, second, 29.34; Smith, third, 30.69; McIntire, fifth, 36.60; Wheeler, sixth, 38.31

100 IM: Hughes, second, 2:30

100 freestyle relay: McIntire, Kay Heien, Ella Longgood, Hughes, third, 2:16

 

9-10

100 medley relay: Meg Johnson, Lola Dubas, Shylah Dowell, Janie Harth, second, 1:49; Breck Nielson, Talen McMurray, Kasi Tune, Allie Brown, third, 2:01

50 freestyle: Cricket McIntire, second, 45.57; Jesse Faulkner, third, 46.0; Harth, fourth, 46.59; Ella Bockelman, sixth, 49.59

50 butterfly: McIntire, first, 53.69; Faulkner, second, 54.21; Dowell, third, 1:08; Johnson, fourth, 1:13

50 breaststroke: Rachel Minor, second, 1:00; Dubas, third, 1:04; Tune, fourth, 1:07; Bockelman, sixth, 1:17

50 backstroke: Faulkner, first, 55.0; Bockelman, second, 57.41; Dowell, third, 1:00.72; Elizabeth Stevens, fourth, 1:00.41; Harth, fifth, 1:01.25; Nielson, sixth, 1:04.22

100 IM: McIntire, second, 2:06; Dubas, third, 2:15; Tune, fourth, 2:24

100 freestyle: Dubas, McMurray, Johnson, Stevens, third, 1:45

 

11-12

200 medley relay: Hannah Farrington, Ashley Branine, Claire Brown, Haley VanGilder, second, 3:11

50 freestyle: Brown, second, 35.31

50 butterfly: Branine, fourth, 49.82

50 breaststroke: Brown, first, 45.60; Branine, fourth, 52.13

50 backstroke: Branine, third, 46.44; Farrington, sixth, 54.53

200 IM: Brown, second, 3:12

200 freestyle relay: Branine, VanGilder, Farrington, Brown, second, 2:55

 

13-14

200 medley relay: Ella Bockelman, Mary Grace McElyea, Emma Prettyman, Dana Mattison, third, 2:51

50 freestyle: Prettyman, first, 32.53; McElyea, sixth, 34.81

50 butterfly: Prettyman, first, 35.97; McElyea, fourth, 38.56

50 breaststroke: McElyea, second, 41.91

50 backstroke: Dana Mattison, fourth, 54.0

200 IM: Prettyman, third, 3:06

200 freestyle relay: Prettyman, Mattison, McElyea, Breck Nielson, third, 2:43

 

15-and-over

50 freestyle: Isabelle Holtzen, second, 32.02; Sarah Minor, fourth, 35.06

50 butterfly: Holtzen, second, 35.59; Melia Rice, fifth, 42.40

50 breaststroke: Holtzen, second, 42.42; Kaitlyn Lewer, fourth, 44.50; Rice, fifth, 47.75

50 backstroke: Minor, second, 42.82; Rice, fifth, 45.56

200 IM: Kadisyn Kircher, second, 2:40

200 freestyle relay: Rice, Avery O’Meara, Alison Prettyman, Minor, third, 2:38

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Lincoln Nielson, first, 20.46; Sylas Weichart, fourth, 27.90; Matthew Farrington, sixth, 31.38

25 butterfly: Dominick Poetter, second, 29.28; Weichart, third, 37.87

25 breaststroke: Poetter, second, 31.31

25 backstroke: Nielson, first, 26.97; Zeke VanGilder, third, 38.28; Farrington, fourth, 40.50

100 IM: Poetter, second, 2:29

100 freestyle relay: Nielson, VanGilder, Farrington, Poetter, first, 1:52

 

9-10

50 freestyle: Colin Brown, fourth, 41.88

50 butterfly: Andrew Jamison, sixth, 58.56

50 breaststroke: Jamison, first, 55.82

50 backstroke: Brayden Vohs, third, 54.75; Brown, fourth, 54.85

100 IM: Brown, sixth, 1:56

Samuel Johnson swims the backstroke during a meet earlier this season.

11-12

200 medley relay: William Goode, Josiah McCaskill, Samuel Johnson, Reid McCaskill, second, 2:58

50 freestyle: Johnson, second, 35.75; Goode, fourth, 36.66; Josiah McCaskill, fifth, 36.89; Josh Holtzen, sixth, 38.03

50 butterfly: Goode, second, 43.59; Johnson, third, 44.30; Josiah McCaskill, sixth, 50.88

50 breaststroke: Josiah McCaskill, first, 46.47; Holtzen, third, 50.28; Reid McCaskill, sixth, 55.88

50 backstroke: Johnson, first, 41.53; Goode, second, 47.41; Holtzen, third, 49.65

200 IM: Reid McCaskill, third, 4:18

200 freestyle relay: Josiah McCaskill, Colton Prettyman, Holtzen, Johnson, first, 2:38

 

13-14

50 freestyle: Cole Brown, second, 33.34; Cooper Hipp, third, 33.72; Drake Baus, Drake Burdine, fourth (tie), 36.78; Braden Branine, fifth, 37.25; Isaiah Whitley, sixth, 38.13

50 butterfly: Burdine, second, 43.21

50 breaststroke: Branine, first, 44.60; Brown, second, 45.16; Hipp, third, 48.85; Baus, fourth, 53.38

50 backstroke: Burdine, second, 46.03; Baus, third, 46.43; Hipp, fourth, 47.59; Branine, fifth, 47.81; Whitley, sixth, 49.47

200 IM: Brown, first, 3:13

 

15-and-over

50 freestyle: Christopher Tyson, second, 32.83; Gareth Baus, third, 32.97; Bridger Baus, fourth, 35.13

50 butterfly: Bridger Baus, second, 37.92

50 breaststroke: Tyson, second, 44.78

50 backstroke: Tyson, second, 43.83




Barracudas coast to a win over Golden Valley

Louisburg’s Claire Brown won five events in the 11-12 girls division Saturday against the Golden Valley Swim Club at the Louisburg Aquatic Center. The Barracudas rolled to a 367-157 victory.

 

It was another meet and another victory for the Louisburg Barracuda swim team Saturday.

The Barracudas hosted the Golden Valley Swim Club from Clinton, Mo., and coasted to a 367-157 victory over the Dolphins at the Louisburg Aquatic Center.

Louisburg also fared well individually as it had eight swimmers that won four or more first-place ribbons and three of them finished with five victories on the day.

Claire Brown (11-12 girls), Madelyn Prettyman (15-and-over girls) and Casey Carpenter-Ross (9-10 boys) each came away with five wins to lead the way for Louisburg. Emma Prettyman (13-14 girls), Kadisyn Kircher (15-and-over girls), Dominick Poetter (8-and-under boys), Josiah McCaskill (11-12 boys) and Remington Rice (13-14 boys) each ended up with four victories.

Brown picked up three individual wins in the 50 butterfly in 41.92 seconds, 50 breaststroke in 44.53 and the 200 individual medley in 3:14. She also teamed up with Ashley Branine, Haley VanGilder and Hannah Farrington to win the 200 medley relay in 3:18 and then won the 200 freestyle relay with the help of Branine, Farrington and Megan Quinn.

Madilyn Prettyman also won a pair of relays as she joined Kircher, Kaitlyn Lewer and Isabelle Holtzen to win the 200 medley relay in 2:23, and also lined up with Kircher, Avery Graham and Holtzen to win the 200 freestyle relay in 2:11.

Madilyn also won three individual events in the 50 freestyle (30.10), 50 breaststroke (40.0) and 200 IM (2:36). Kircher also had a big day for the Barracudas as she captured the 50 butterfly (33.59) and 50 backstroke (34.12).

Carpenter-Ross shined for Louisburg as he won the 9-10 boys 50 freestyle (39.78), 50 butterfly (48.87) and 100 individual medley (1:44). He also teamed up with Colin Brown, Andrew Jamison and Braxton Koechner to win the 100 medley relay (1:35) and 100 freestyle relay (1:28).

Emma Prettyman captured three individual races and a relay for the 13-14 girls. She won the 50 freestyle (33.43), 50 butterfly (37.0) and 200 IM (3:09). Emma, Mable Graham, Emma Johnson and Delanie Tally also took first in the 200 medley relay in 2:44.

For the 8-and-under boys, Poetter won the 25 butterfly (31.91), 25 breaststroke (35.89) and 100 IM (2:18) and also teamed up with Matthew Farrington, Zeke VanGilder and Holden White to win the 100 freestyle relay (2:09).

Remington Rice captured four victories Saturday against the Clinton, Mo., team.

McCaskill won two individual events and two relays to lead the 11-12 boys. McCaskill helped William Goode, Josh Holtzen and Samuel Johnson win the 200 medley relay (2:52) and 200 freestyle relay (2:38). He also finished first in the 50 freestyle (35.69) and 50 breaststroke (47.85).

In the 13-14 boys division, Rice picked up victories in the 50 freestyle (28.40) and 50 backstroke (38.91). He also helped Braden Branine, Cole Brown and Cooper Hipp to first place finishes in the 200 medley relay (2:34) and 200 freestyle relay (2:18).

Louisburg will hit the road for the first time Saturday when it travels to Harrisonville (Mo.) as it tries to keep its perfect season alive.

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and-under

100 medley relay: Clara Bockelman, Macy Hughes, Abby Stevens, Vivian Goode, first, 1:56

25 freestyle: Reese Smith, first, 22.16; Goode, third, 24.42; Bockelman, fifth, 27.84

25 butterfly: Hughes, fifth, 30.79; Stevens, sixth, 31.28

25 breaststroke: Stevens, second, 31.03; Hughes, third, 33.28; Goode, fourth, 35.34; Ava Poetter, fifth, 36.37; Harper Boyle, sixth, 42.72

25 backstroke: Goode, first, 27.96; Bockelman, third, 29.25

100 IM: Stevens, second, 2:14; Hughes, third, 2:22

100 freestyle relay: Goode, Hughes, Bockelman, Stevens, second, 1:47

 

9-10

100 medley relay: Jesse Faulkner, Rachel Minor, Cricket McIntire, Ella Dischinger, first, 1:32; Ella Bockelman, Kasi Tune, Lola Dubas, Shylah Dowell, third, 1:47

50 freestyle: Dischinger, second, 39.18; Faulkner, third, 44.81; Janie Harth, fourth, 44.94; McIntire, sixth, 46.19

50 butterfly: McIntire, third, 56.97; Dischinger, fourth, 57.81; Faulkner, fifth, 1:02.13; Dowell, sixth, 1:02.53

50 breaststroke: Rachel Minor, second, 59.88; Dubas, sixth, 1:04

50 backstroke: Faulkner, first, 54.0; Bockelman, third, 57.29; Harth, fifth, 59.18; Breck Nielson, sixth, 59.72

100 IM: Dischinger, first, 1:52; Dowell, fourth, 2:11; Tune, fifth, 2:14; Dubas, sixth, 2:19

100 freestyle relay: Dowell, Faulkner, Dischinger, McIntire, first, 1:23; Harth, Bockelman, Tune, Dubas, third, 1:29

 

11-12

50 freestyle: Ashley Branine, second, 38.50; Hannah Farrington, fifth, 45.53; Haley VanGilder, sixth, 45.54

50 butterfly: VanGilder, second, 1:09; Megan Quinn, third, 1:11

50 breaststroke: Branine, third, 53.47; Farrington, sixth, 1:09

50 backstroke: Branine, second, 47.18; Farrington, fourth, 52.19; VanGilder sixth, 57.94

Mable Graham won the 50-meter backstroke Saturday against Clinton.

 

13-14

50 freestyle: Mable Graham, second, 35.78; Delanie Tally, third, 37.22

50 butterfly: Graham, third, 41.09

50 breaststroke: Tally, second, 50.53; Emma Johnson, third, 52.32

50 backstroke: Graham, first, 40.46; Tally, third, 44.72; Johnson, fifth, 52.44

 

15-and-over

200 medley relay: Sarah Minor, Melia Rice, Avery Graham, Alison Prettyman, second, 2:48

50 freestyle: Isabelle Holtzen, second, 31.59; Graham, third, 34.90; Minor, fourth, 35.13; Kaitlyn Lewer, fifth, 37.06; Prettyman, sixth, 37.33

50 butterfly: Graham, second, 36.25; Minor, third, 42.94; Rice, fourth, 43.44; Prettyman, fifth, 46.65; Shayla Aye, sixth, 1:02

50 breaststroke: Holtzen, second, 41.84; Lewer, third, 44.47; Rice, fourth, 49.53; Prettyman, fifth, 51.81; Aye, sixth, 1:13

50 backstroke: Holtzen, second, 40.03; Minor, third, 43.25; Graham, fourth, 45.18; Rice, fifth, 46.16; Lewer, sixth, 49.97

200 IM: Kadisyn Kircher, second, 2:39

200 freestyle relay: Rice, Lewer, Prettyman, Minor, second, 2:30

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Lincoln Nielson, first, 26.78; Bennett Mendez, second, 29.59; Zeke VanGilder, third, 29.84; Matthew Farrington, fourth, 32.22; Holden White, fifth, 32.53

25 butterfly: Farrington, third, 46.87

25 breaststroke: VanGilder, second, 45.78

25 backstroke: Nielson, first, 29.41; Farrington, second, 34.66; White, third, 37.44; VanGilder, fourth, 39.46;

 

9-10

50 freestyle: Colin Brown, second, 41.25; Andrew Jamison, third, 48.57; Peyton Simpson, fourth, 54.18; Bennett Simpson, fifth, 57.03; Braxton Koechner, sixth, 59.0

50 butterfly: Jamison, second, 1:00

50 backstroke: Brown, first, 51.70; B. Simpson, second, 1:03; Koechner, fourth, 1:09; Tanner Simpson, fifth, 1:14; P. Simpson, sixth, 1:16

100 IM: Brown, second, 1:53; Jamison, third, 1:54

100 freestyle relay: Lincoln Nielson, T. Simpson, B. Simpson, P. Simpson, second, 1:40

 

11-12

50 freestyle: Samuel Johnson, second, 35.94; William Goode, third, 37.04; Reid McCaskill, fifth, 43.50; Colton Prettyman, sixth, 47.69

50 butterfly: Johnson, second, 41.54; Goode, third, 44.31; Josiah McCaskill, fourth, 44.59; Josh Holtzen, fifth, 47.16

50 breaststroke: Holtzen, second, 52.56; Reid McCaskill, third, 57.34; Prettyman, fifth, 1:04

50 backstroke: Goode, second, 47.06; Holtzen, third, 50.03; R. McCaskill, fourth, 55.91

200 IM: Johnson, second, 3:22

 

13-14

200 medley relay: Isaiah Whitley, Drake Burdine, Max Blasor, Reid McCaskill, third, 3:18

50 freestyle: Cole Brown, third, 33.31; Cooper Hipp, fourth, 34.63; Braden Branine, sixth, 36.84

50 butterfly: Remington Rice, second, 35.57; Brown, third, 37.87; Burdine, fourth, 44.59

50 breaststroke: Hipp, fifth, 52.09

50 backstroke: Burdine, third, 46.12; Branine, fourth, 47.52; Hipp, fifth, 47.85

200 freestyle relay: Blasor, Burdine, Whitley, Colton Prettyman, third, 3:04

 

15-and-over

50 freestyle: Bridger Baus, first, 32.31; Christopher Tyson, second, 32.75

50 breaststroke: Tyson, first, 43.94

50 backstroke: Baus, first, 36.47; Tyson, second, 42.97

200 IM: Baus, first, 3:20




Barracudas breeze past Woodson in season opener

Louisburg’s Casey Carpenter-Ross swims the freestyle Saturday during the Barracudas’ home opener against Woodson. Carpenter-Ross won five events to help lead the Barracudas to an easy win over Woodson.

 

The last time the Louisburg Barracudas lost a swim meet was in 2009, and after Saturday’s season opener, that streak is still intact.

Louisburg hosted the Woodson Sharks out of Raytown, Mo., at the Louisburg Aquatic Center and the Barracudas coasted to a 354-145 victory. It was a good start for the Barracudas as they begin their quest for a 10th consecutive South Suburban Swim League championship.

The Barracudas had a pair of swimmers who garnered five first place ribbons Saturday and three more that ended with four top finishes.

Madelyn Prettyman (15-and-over girls) and Casey Carpenter-Ross (9-10 boys) each won five events on the day, while Ella Dischinger (9-10 girls), Emma Prettyman (13-14 girls) and Remington Rice (13-14 boys) captured four first-place ribbons.

Madelyn won the 50-meter butterfly in 30.39 seconds, the 50 backstroke in 32.61 and the 200 individual medley in 2 minutes and 35.96 seconds. Kadisyn Kircher, Kaitlyn Lewer and Isabelle Holtzen joined Madelyn to win the 200 medley relay with a time of 2:22.70 and the 200 freestyle relay in 2:13.

Carpenter-Ross also won three individual races as he took first in the 50 freestyle (39.40), 50 backstroke (45.91) and 100 individual medley (1:41). He also teamed up with Conor Aadland, Andrew Jamison and Colin Brown to win the 100 medley relay (1:28) and 100 freestyle relay (1:20).

Dischinger joined Ella Bockelman, Cricket McIntire and Jesse Faulkner to win the 100 medley relay (1:35) for the 9-10 girls and later teamed up with Bockelman, McIntire and Shylah Dowell to win the 100 freestyle relay (1:25). Dischinger also won the 50 freestyle (39.61) and 100 individual medley (1:55).

Ella Dischinger swims the breaststroke Saturday in the Barracudas’ home opener and won four events in the 9-10 girls division.

Emma Prettyman captured three individual titles in the 50 freestyle (33.40), 50 butterfly (36.81) and 200 individual medley (3:18) to lead the 13-14 girls. Dana Mattison, Delanie Tally and Mable Graham later joined Emma to win the 200 freestyle relay (2:36).

On the boys side, Rice led the 13-14 boys as he won the 50 freestyle (28.77) and 50 backstroke (38.66). Rice also teamed up with Cole Brown, Drake Burdine and Cooper Hipp to win the 200 medley relay (2:40) and 200 freestyle relay (2:19).

Louisburg will try and make it two wins in a row this Saturday when it hosts the Golden Valley Swim Club from Clinton, Mo.

 

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and-under

25 freestyle: Abby Stevens, first, 22.03; Vivian Goode, second, 24.74; Merritt McIntire, third, 29.38; Clara Bockelman, fourth, 29.45; Logan Heffernon, fifth, 34.57; Ella Longgood, sixth, 38.84

25 butterfly: Stevens, first, 29.22; McIntire, second, 39.32

25 breaststroke: Goode, first, 38.62

25 backstroke: Stevens, first, 25.52; Goode, second, 30.94; Bockelman, third, 32.32; Heffernon, fourth, 33.96; McIntire, fifth, 38.66; Harper White, sixth, 42.58

100 IM: Macy Hughes, first, 2:26

100 freestyle relay: Heffernon, Bockelman, Hughes, Goode, first, 1:56; Kay Heien, Stevens, White, Longgood, second, 2:28

 

9-10

100 medley relay: Kasi Tune, Rachel Minor, Meg Johnson and Shylah Dowell, second, 1:47; Janie Harth, Talen McMurray, Lola Dubas, Sarah Proctor, third, 2:02

50 freestyle: Cricket McIntire, second, 44.83; Jesse Faulkner, third, 45.22; Dowell, fourth, 47.45; Harth, fifth, 48.62; Ella Bockelman, sixth, 48.88

50 butterfly: McIntire, first, 59.27; Ella Dischinger, second, 1:00.65; Faulkner, third, 1:02.60

50 breaststroke: Minor, first, 1:01.94; Tune, second, 1:05.37; Dubas, third, 1:06.13; McInitre, fourth, 1:12; McMurray, fifth, 1:15; Dowell, sixth, 1:18

50 backstroke: Faulkner, first, 56.52; Bockelman, second, 57.25; Dowell, fourth, 1:02; Johnson, fifth, 1:07; Brooklyn Davey, sixth, 1:09

100 IM: Tune, second, 2:07; Dubas, third, 2:26

100 freestyle relay: Johnson, Dubas, McMurray, Faulkner, second, 1:39; Tune, Davey, Grace Morrison, Elizabeth Stevens, third, 1:42

Jesse Faulkner won the 50-meter backstroke Saturday against Woodson.

 

11-12

200 medley relay: Ashley Branine, Claire Brown, Hannah Farrington, Ally Brown, second, 3:12

50 freestyle: Claire Brown, first, 36.41; Branine, third, 39.98; Farrington, fifth, 44.77; Haley VanGilder, sixth, 45.15

50 breaststroke: Branine, second, 53.06; Farrington, third, 1:07

50 backstroke: VanGilder, second, 53.37; Ally Brown, third, 56.10

200 IM: Claire Brown, first, 3:17; VanGilder, fourth, 4:50

200 freestyle relay: Branine, Ally Brown, VanGilder, Claire Brown, first, 2:48

 

13-14

50 freestyle: Mary Grace McElyea, second, 34.09; Mable Graham, third, 34.21; Delanie Tally, fourth, 36.59; Dana Mattison, fifth, 39.94

50 butterfly: McElyea, second, 37.32; Graham, third, 39.75

50 breaststroke: McElyea, first, 42.28; Emma Johnson, third, 50.16; Tally, fourth, 52.48; Mattison, fifth, 57.69

50 backstroke: Graham, first, 42.31; Tally, third, 44.91; Johnson, fifth, 54.73; Mattison, sixth, 57.57

 

15-and-over

50 freestyle: Kadisyn Kircher, first, 30.44; Isabelle Holtzen, second, 31.60; Sarah Minor, third, 35.37; Kaitlyn Lewer, fifth, 38.60; Alison Prettyman, sixth, 39.13

50 butterfly: Holtzen, second, 35.80; Minor, fourth, 43.28; Prettyman, fifth, 44.41; Melia Rice, sixth, 45.32

50 breaststroke: Holtzen, first, 42.21; Kircher, second, 42.66; Lewer, third, 44.53; Prettyman, fifth, 49.34; Rice, sixth, 50.34

50 backstroke: Minor, third, 43.59; Rice, fourth, 47.59; Lewer, fifth, 49.63; Avery O’Meara, sixth, 52.78

200 IM: Kircher, second, 2:41

200 freestyle relay: Prettyman, Minor, O’Meara, Rice, third, 2:45

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Matthew Farrington, second, 28.83; Holden White, third, 30.08; Bennett Mendez, fifth, 31.87

25 breaststroke: Mendez, second, 35.20

25 backstroke: Farrington, first, 33.32; White, second, 37.93; Mendez, fourth, 39.95

100 freestyle relay: Farrington, Mendez, Zeke VanGilder, White, first, 2:09

Matthew Farrington won the 25-meter backstroke for the Barracudas in the 8-and-under division.

9-10

50 freestyle: Conor Aadland, second, 43.26; Colin Brown, third, 44.34; Brayden Vohs, sixth, 51.83

50 butterfly: Aadland, first, 1:00.58; Vohs, second, 1:05.84

50 breaststroke: Andrew Jamison, second, 1:00.90; Brown, third, 1:05.21; Braxton Koechner, fifth, 1:20

50 backstroke: Aadland, second, 48.13; Brown, third, 53.45; Jamison, fourth, 56.84; Vohs, fifth, 1:00

100 IM: Jamison, second, 2:02

100 freestyle relay: Vohs, Hayden Heffernon, Koechner, Oliver Shaw, third, 1:43

 

11-12

50 freestyle: Samuel Johnson, second, 34.12; Josiah McCaskill, third, 35.31; Josh Holtzen, fourth, 36.18; William Goode, fifth, 37.96; Reid McCaskill, sixth, 38.84

50 butterfly: Josiah McCaskill, first, 43.37; Goode, third, 47.03

50 breaststroke: Josiah McCaskill, first, 45.85; Holtzen, second, 49.50; Reid McCaskill, third, 59.25; Colton Prettyman, fourth, 59.32

50 backstroke: Goode, first, 46.97; Holtzen, second, 49.87; Reid McCaskill, third, 52.97

200 IM: Johnson, first, 3:23

200 freestyle relay: Johnson, Goode, Josiah McCaskill, Holtzen, first, 2:32

 

13-14

200 medley relay: Drake Baus, Isaiah Whitley, Reid McCaskill, Colton Prettyman, third, 3:17

50 freestyle: Cole Brown, third, 33.03; Cooper Hipp, fourth, 34.44; Baus, fifth, 35.81; Braden Branine, sixth, 37.40

50 butterfly: Remington Rice, second, 34.91; Brown, third, 37.07; Drake Burdine, fourth, 42.38

50 breaststroke: Braden Branine, first, 45.22; Brown, second, 45.97; Hipp, third, 50.40; Baus, fourth, 56.72

50 backstroke: Baus, fourth, 45.46; Hipp, fifth, 46.18

200 freestyle relay: Whitley, Branine, Prettyman, McCaskill, second, 2:50

 

15-and-over

200 medley relay: Bridger Baus, Gareth Baus, Christopher Tyson, Braden Branine, second, 2:40

50 freestyle: Bridger Baus, third, 32.00; Gareth Baus, fourth, 32.51; Tyson, fifth, 33.59

50 butterfly: Bridger Baus, fourth, 37.47

50 breaststroke: Tyson, fourth, 46.38; Gareth Baus, fifth, 50.28

50 backstroke: Gareth Baus, second, 41.59; Tyson, third, 43.19

200 freestyle relay: Bridger Baus, Gareth Baus, Tyson, Drake Baus, second, 2:20




Prettyman signs to swim for Missouri State

Louisburg High School senior Maddie Prettyman’s love for swimming led her to a spot on a college roster as she signed to swim for Missouri State on Nov. 10. 

 

Maddie Prettyman loves the water.

In fact, there are times where the Louisburg High School senior considers it her second home. Prettyman has lived in the water for most of her young life and it has led to some big accomplishments.

However, there were none bigger than what happened on Nov. 10.

In front of family and friends at LHS, Prettyman signed her letter of intent to swim at Missouri State University – fulfilling a dream that has been several years in the making.

“I am super excited to be going to Missouri State,” Prettyman said. “To finally be signing with the college that I have always wanted to go to is truly amazing. I have always wanted to swim in college and for the last four years I have wanted to go to college there.”

It has been a different route for Prettyman to achieve her college dreams. Although most swimmers who go to college have an opportunity to swim for their high school, she didn’t haven’t that option with Louisburg not offering a program.

Prettyman currently swims for Empire KC, a club based in Lee’s Summit, Mo., and has competed with different teams throughout her young life.

“It has been really interesting for me to only be swimming with my club team year-round,” she said. “The first question I get asked by a college coach is about my high school team. I then have to tell them that Louisburg doesn’t have a swim team so I was never able to compete at a state meet. Almost everyone on my team has a high school season so I was one of the few people that stayed swimming club for the entire year.”

Louisburg senior Maddie Prettyman signs her letter of intent to swim with Missouri State. Seated next to Maddie are her parents Corrine and Greg Prettyman. Standing (from left) is her coaches Carmen Menges and Marjorie Sherard. – Photo by Breeana Christy, LHS Yearbook.

Prettyman may have not had an opportunity to swim for LHS, but she did begin her journey with the Louisburg Barracudas – a summer league team – when she began swimming at 7-years-old. She still swims at times with the Barracudas over the summer, but it was there where she took to the sport.

“I began my love of swimming when I started on the Louisburg Barracudas when I was 7,” Prettyman said “That summer, and the next, really made me realize that swimming was the best sport for me. It is both a team sport and an individual sport in the sense of the entire team winning meets, while it is on you to swim your best and get your best times. I love pushing myself to improve both in meets and during practice, and that is really what attracted the thought of swimming year round to me.

“My summer league coach, Kyle Farrington, was the person who actually suggested that I go and start to swim club during the winters and I will be forever grateful for that suggestion he made because since I was 8, it became my entire life. The social aspect and the intensity really just made me want to be able to swim all year.”

That move to the club level eventually led to a scholarship with a Division I program in Missouri State, and a Bears team that has had success in the Missouri Valley Conference.

The Bears have won 13 women’s conference championships, including last year where Missouri State won in an 832-point landslide victory under head coach Dave Collins. Under Collins, the Bears took home seven individual conference titles and had the MVC Swimmer of the Year on their roster

Success, and the Bears coaching staff, is what made it an easy choice for Prettyman.

“I immediately loved the program as soon as I got there,” Prettyman said. “David Collins and Chelsea Dirks-Ham (Missouri State assistant) are the coaches and they run a wonderful team. As soon as I got there, the entire team welcomed me and they all seemed to be really close friends.”

When Prettyman reports to Missouri State next season, she is planning on swimming the butterfly and backstroke – two of her most successful events.

However, she also knows it will take a lot of hard work and practice time to get where she wants to go.

“My goals for my college career include making top 16 at conference in the 100 butterfly and the 100 backstroke,” Prettyman said. “This is a lofty goal, but I believe that with the hard work and the support of my coaches, it is attainable.”




Barracudas win ninth consecutive league title

Louisburg’s Christopher Tyson swims the breaststroke for the Barracudas on Saturday at the South Suburban Swim League meet in Clinton, Mo. The Barracudas won their ninth straight league title as they racked up 618 points on the day.

 

CLINTON, Mo. – For the last eight seasons, the Louisburg Barracuda swim team has ended its year with a South Suburban Swim League title.

The Barracudas weren’t about to let No. 9 slip away from them.

Louisburg won its ninth consecutive title Saturday as it racked up 618 points to win the SSSL meet in Clinton, Mo. The Barracudas won the meet by an overwhelming margin as runner-up Harrisonville (Mo.) finished with 376 points.

Several individual swimmers also wrapped up a special season as they left the league meet with some hardware of their own.

Ashley Branine (9-10 girls) and Emma Prettyman (11-12 girls) each finished in first place in the high-point standings, while the Barracudas had seven other swimmers finish in the top three.

Casey Carpenter-Ross (8-and-under boys), Josiah McCaskill (9-10 boys), Remington Rice (13-14 boys) and Kadisyn Kircher (15-and-over girls) each finished runner-up in their respective divisions. Claire Brown (11-12 girls), Mable Graham (13-14 girls) and Cole Brown (13-14 boys) took third overall in the high-point standings.

 

Prettyman finished her season strong as she won all five of her races during Saturday’s league meet. She took first place in the 50-meter freestyle in 34.65 seconds, the 50 butterfly in 38.22 and 200 IM in 3 minutes and 21 seconds.

Prettyman also won a pair of relays with the help of teammates Abby Bradley, Tehya Harvey and Claire Brown. The group finished first in the 200 medley relay in 2:57 and 200 freestyle relay in 2:37. Bradley also won the 50 backstroke (44.10).

As for Branine, she recorded four victories on the day, including two relays. Branine, Jesse Faulkner, Ally Brown and Hannah Farrington touched the wall first in the 100 medley relay (1:42) and 100 freestyle relay (1:28).

Abby Bradley won the 50-meter backstroke Saturday at the SSSL meet.

Individually, Branine won the 50 breaststroke (53.0) and 50 backstroke (46.50).

In the 15-and-over girls division, Madelyn Prettyman also picked up four victories for the Barracudas. Madelyn, along with Kircher, Kaitlyn Lewer and Avery Graham won the 200 medley relay (2:32) and 200 freestyle relay (2:18).

Madelyn also captured first-place medals in the 50 butterfly (30.31) and 200 individual medley (2:39). Kircher won the 50 backstroke (35.93) for her third victory.

On the boys side, Carpenter-Ross, Samuel Johnson (9-10), Rice and Cole Brown each won three events.

Rice and Brown teamed up with Bridger Baus and Drake Burdine to win the 200 medley (2:49) and 200 freestyle (2:26) relays. Rice came in first in the 50 freestyle (30.43), Brown won the 50 breaststroke (50.20) and Baus won the 50 backstroke (39.22)

Carpenter-Ross hit the wall first in the 25 butterfly (22.72) and 200 individual medley (4:11), and later joined Colin Brown, Noah Sharp and Andrew Jamison to win the 100 freestyle relay (1:32).

Johnson, Colton Prettyman, Conor Aadland and McCaskill swam to victory in the 100 freestyle relay (1:19) for the 9-10 boys. Johnson later won the 50 freestyle (37.12) and 50 backstroke (44.5). McCaskill was victorious in the 50 breaststroke (49.81).

Josiah McCaskill won the 50-meter breaststroke Saturday in Clinton, Mo.

 

Other Barracuda results are:

Girls

8-and-under

100 medley relay: Ella Bockelman, Meg Johnson, Shylah Dowell, Talen McMurray, first, 2:03

25 freestyle: Bockelman, second, 23.75; Dowell, fourth, 24.03

25 butterfly: Macy Hughes, second, 33.0; Meg Johnson, third, 33.25

25 breaststroke: McMurray, third, 35.97

25 backstroke: Bockelman, first, 27.72; Dowell, second, 29.60; Vivian Goode, fourth, 32.25

200 IM: Hughes, third, 5:40

100 freestyle relay: Bockelman, McMurray, Johnson, Dowell, second, 1:48; Clara Bockelman, Hughes, Brooklyn Davey, Emily Klotz, third, 2:12

 

9-10

100 medley relay: Janie Harth, Lola Dubas, Madeline Hughes, Fiona Rose, fourth, 2:30

50 freestyle: Ashley Branine, second, 39.78; Jesse Faulkner, fourth, 46.44; Ally Brown, fifth, 49.13; Hannah Farrington, sixth, 50.04

50 butterfly: Farrington, second, 1:05; Faulkner, third, 1:06; Brown, fourth, 1:07

50 breaststroke: Dubas, fourth, 1:09; Hughes, fifth, 1:09

200 IM: Farrington, third, 4:27; Dubas, fifth, 5:56

100 freestyle relay: Dubas, Hughes, Rose, Harth, third, 1:52

 

11-12

50 freestyle: Abby Bradley, fifth, 38.22

50 breaststroke: Claire Brown, second, 46.50; Tehya Harvey, third, 51.44; Bradley, fourth, 52.25

50 backstroke: Brown, third, 46.37

200 IM: Brown, third, 3:26

Tehya Harvey swims the freestyle Saturday at the SSSL meet in Clinton.

 

13-14

200 medley relay: Mable Graham, Mary Grace McElyea, Alison Prettyman and Tae Ellison, second, 2:48

50 freestyle: Graham, second, 34.05

50 butterfly: Prettyman, fourth, 44.97

50 breaststroke: McElyea, first, 42.40

50 backstroke: Graham, first, 39.41; McElyea, fourth, 45.66

200 IM: Graham, third, 3:34; Prettyman, fourth, 3:39

200 freestyle relay: Prettyman, Ellison, McElyea, Graham, third, 2:37

 

15-and-over

50 freestyle: Kadisyn Kircher, second, 31.97; Avery Graham, fifth, 35.06

50 butterfly: Graham, third, 35.22

50 breaststroke: Madelyn Prettyman, second, 41.03; Kaitlyn Lewer, third, 45.50

50 backstroke: Graham, fifth, 44.56; Melia Rice, sixth, 45.69

200 IM: Kircher, second, 2:47

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Casey-Carpenter Ross, second, 19.40; Colin Brown, fourth, 22.19

25 butterfly: Dominick Poetter, fifth, 31.87

25 breaststroke: Andrew Jamison, third, 30.19; Poetter, fifth, 36.82

25 backstroke: Jamison, second, 26.41; Brown, third, 27.09; Brayden Vohs, fourth, 29.40; Noah Sharp, sixth, 30.75

 

9-10

100 medley relay: Samuel Johnson, Josiah McCaskill, Ethan Sharp, Conor Aadland, second, 1:29

50 freestyle: Bryce Collins, fifth, 44.78; Aadland, sixth, 46.40

50 butterfly: Johnson, third, 46.91; McCaskill, fourth, 48.47

50 breaststroke: Colton Prettyman, fourth, 1:09; Aadland, fifth, 1:13

50 backstroke: Aadland, third, 55.0

200 IM: McCaskill, third, 3:43

100 freestyle relay: Collins, Sharp, Matthew Farrington, Vohs, fourth, 1:38

 

11-12

50 freestyle: Cooper Hipp, fourth, 35.91; Josh Holtzen, sixth, 37.03

50 butterfly: William Goode, fourth, 50.47

50 breaststroke: Holtzen, second, 49.95; Braden Branine, third, 50.06

50 backstroke: Henry Coolidge, first, 44.94; Goode, second, 46.22; Jordan Brown, fifth, 48.41

200 IM: Branine, fourth, 4:08

200 freestyle relay: Holtzen, Branine, Goode, Hipp, third, 2:46

 

13-14

50 freestyle: Bridger Baus, third, 35.43; Cole Brown, fourth, 35.47; Drake Burdine, sixth, 39.30

50 butterfly: Remington Rice, second, 36.50; Baus, fourth, 41.97; Burdine, fifth, 43.28

50 backstroke: Burdine, second, 47.94

200 IM: Rice, second, 3:30; Brown, third, 3:39

 

15-and-over

200 medley relay: Gareth Baus, Christopher Tyson, Davy Brock, Josh Holtzen, fourth, 2:54

50 breaststroke: Tyson, fifth, 46.18

50 backstroke: Brock, fourth, 40.0; Baus, sixth, 42.75

200 freestyle relay: Baus, Brock, Tyson, Jordan Brown, fourth, 2:30




Barracudas complete perfect regular season

Louisburg’s Mary Grace McElyea swims the breaststroke during the Barracudas’ meet with Woodson on Saturday in Raytown, Mo. The Barracudas won their fourth straight meet 344-173.

 

RAYTOWN, Mo. – The Louisburg Barracudas completed a perfect sweep of the South Suburban Swim League on Saturday when it traveled to face off with the Woodson Sharks.

The Barracudas had no problems with the Raytown, Mo., team as it rolled to a 344-173 victory over the Sharks to finish their regular season with a 4-0 record and will go for their ninth straight league title this Saturday when they travel to Clinton, Mo., for the finals meet.

Louisburg had four swimmers that won all five of their events and three more that captured four victories on the day.

Ashley Branine (9-to-10-year-old division) and Emma Prettyman (11-12) won five events on the girls side. Casey Carpenter-Ross (8-and-under) and Josiah McCaskill (9-10) grabbed five first-place ribbons for the boys.

Claire Brown (11-12 girls), Kadisyn Kircher (15-and-over girls) and Samuel Johnson (9-10 boys) each racked up four victories on the day.

Branine had a big day as she won the 50-yard freestyle in 36.22 seconds, 50 breaststroke in 49.64 and 50 backstroke in 42.03. She also joined three others to win a pair of relays. Branine, Lola Dubas, Jesse Faulkner and Hannah Farrington combined to win first-place ribbon in the 100-yard medley relay with a time of 1 minute and 35 seconds, while Branine, Farrington, Faulkner and Ally Brown won the 100 freestyle relay in 1:21.

Prettyman was also a part of two relay victories for the 11-12 girls as she joined Abby Bradley, Claire Brown and Tehya Harvey to win the 200 medley relay (2:42). Prettyman, Bradley, Brown and Dana Mattison won the 200 freestyle relay (2:24). Prettyman also went on to win the 50 butterfly (35.28), 50 backstroke (35.94) and 200 individual medley (2:59).

Carpenter-Ross led the 8-and-under boys with three individual wins in the 25 butterfly (23.83), 25 backstroke (20.82) and 100 individual medley (1:45). He also helped Colin Brown, Dominick Poetter and Andrew Jamison to a victory in the 100 medley relay (1:48), while Carpenter-Ross, Brown, Jamison and Spencer Mattison won the 100 freestyle relay (1:28).

Remington Rice swims to victory in the 50-yard freestyle for Louisburg on Saturday against Woodson.

McCaskill also won a pair of relays as he, Samuel Johnson, Conor Aadland and Colton Prettyman won the 100 medley relay (1:20), while McCaskill, Aadland, Johnson and Canaan Clayton captured the 100 freestyle relay (1:18). McCaskill also won the 50 freestyle (32.79), 50 breaststroke (43.15) and 100 IM (1:28).

Johnson also had a strong day for the 9-10 boys as he won the 50 butterfly (39.87) and 50 backstroke (40.92).

Claire Brown took first in the 50 freestyle (33.87) and 50 breaststroke (43.75) for the 11-12 girls, while Kircher led the older girls division with wins in the 50 freestyle (27.75), 50 butterfly (31.09) and 50 backstroke (31.22). She also helped Kaitlyn Lewer, Avery Graham and Melia Rice to a victory in the 200 medley relay (2:16).

 

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and-under

100 medley relay: Ella Bockelman, Shylah Dowell, Meg Johnson, Vivian Goode, first, 2:07

25 freestyle: Talen McMurray, first, 22.54; Johnson, second, 24.21; Clara Bockelman, third, 25.57; Macy Hughes, fourth, 27.39; Brooklyn Davey, fifth, 26.72

25 butterfly: Johnson, first, 30.0; Hughes, second, 37.21

25 breaststroke: Johnson, first, 37.63

25 backstroke: Ella Bockelman, first, 24.42; Hughes, second, 28.01; Clara Bockelman, third, 31.25; Goode, fourth, 31.47; Davey, fifth, 32.85; McMurray, sixth, 36.14

100 freestyle relay: McMurray, Hughes, Emily Klotz, Clara Bockelman, first, 1:52

 

9-10

100 medley relay: Janie Harth, Ally Brown, Haley VanGilder, Madeline Hughes, second, 1:45

50 freestyle: Jesse Faulkner, fifth, 46.36; VanGilder, sixth, 46.60

50 butterfly: Hannah Farrington, first, 58.82; Faulkner, second, 1:03

50 breaststroke: Lola Dubas, third, 1:03

50 backstroke: VanGilder, fourth, 53.82; Farrington, fifth, 54.71; Brown, sixth, 54.82

100 IM: Farrington, second, 1:59; VanGilder, third, 2:08; Dubas, fourth, 2:15

100 freestyle relay: Hughes, VanGilder, Harth, Dubas, second, 1:36

 

11-12

50 freestyle: Abby Bradley, second, 33.89; Dana Mattison, fourth, 38.07; Tehya Harvey, sixth, 39.40

50 breaststroke: Bradley, second, 43.88; Harvey, third, 50.21; Mattison, sixth, 55.93

50 backstroke: Claire Brown, second, 39.70; Bradley, third, 41.13; Harvey, fourth, 46.86

 

13-14

200 medley relay: Mable Graham, Mary Grace McElyea, Alison Prettyman, Emma Johnson, second, 2:35

50 freestyle: Graham, second, 32.43; McElyea, fifth, 34.87; Prettyman, sixth, 35.54

50 butterfly: Prettyman, third, 41.13

50 breaststroke: Prettyman, third, 45.22; Johnson, fourth, 47.73

50 backstroke: Graham, first, 37.00; Johnson, third, 54.13

200 IM: McElyea, second, 3:02; Graham, third, 3:05

200 freestyle relay: Brown, D. Baus, B. Baus, Rice, first, 2:09

 

15-and-over

50 freestyle: Avery Graham, second, 32.06; Kaitlyn Lewer, fourth, 33.54; Anna Danciak, sixth, 36.90

50 butterfly: Graham, second, 32.99; Danciak, fifth, 44.15; Shayla Aye, sixth, 1:00

50 breaststroke: Lewer, first, 38.47; Melia Rice, second, 42.03; Rachel McElyea, third, 47.81; Aye, fourth, 1:04

50 backstroke: Graham, second, 37.86; Rice, fourth, 39.29; Lewer, fifth, 42.43

200 IM: Rice, first, 3:13

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Andrew Jamison, second, 21.08; Colin Brown, fourth, 22.57; Dominick Poetter, sixth, 25.59

25 butterfly: Spencer Mattison, third, 33.13

25 breaststroke: Jamison, first, 28.42; Poetter, second, 32.95; Mattison, fourth, 34.58

25 backstroke: Jamison, second, 25.64; Brown, third, 28.30; Matthew Farrington, sixth, 40.11

100 IM: Poetter, second, 2:28

 

9-10

50 freestyle: Samuel Johnson, second, 34.03; Conor Aadland, fifth, 42.13

50 butterfly: Colton Prettyman, second, 1:03; Canaan Clayton, fourth, 1:08

50 breaststroke: Clayton, second, 57.84; Prettyman, fourth, 1:01

50 backstroke: Aadland, second, 51.10

100 IM: Aadland, second, 1:56

 

11-12

50 freestyle: Cooper Hipp, second, 32.57; Josh Holtzen, third, 34.51; William Goode, fourth, 35.93; Jake Danciak, sixth, 40.13

50 butterfly: Holtzen, third, 55.23

50 breaststroke: Braden Branine, first, 44.16; Hipp, second, 50.27; Holtzen, fifth, 59.98

50 backstroke: Goode, first, 41.72; Hipp, third, 47.19; Branine, fourth, 47.89

200 freestyle relay: Goode, Holtzen, Branine, Hipp, first, 2:25

 

13-14

200 medley relay: Bridger Baus, Cole Brown, Remington Rice, Drake Baus, first, 2:26

50 freestyle: Rice, first, 27.79; Brown, third, 30.93; Bridger Baus, fourth, 31.04; Drake Baus, sixth, 37.05

50 butterfly: Rice, second, 32.93; Bridger Baus, third, 36.17; Drake Burdine, fourth, 39.50

50 breaststroke: Brown, first, 42.16

50 backstroke: Bridger Baus, first, 34.06; Rice, second, 35.62; Burdine, third, 43.42; Drake Baus, fourth, 43.99

200 IM: Brown, second, 2:56

 

15-and-over

200 medley relay: Davy Brock, Christopher Tyson, Drake Burdine, Gareth Baus, third, 2:21

50 butterfly: Brock, fifth, 34.29

50 breaststroke: Tyson, third, 40.51; Baus, fourth, 41.25

50 backstroke: Brock, fifth, 34.78

200 IM: Brock, fifth, 2:51

200 freestyle relay: Tyson, Brock, Burdine, Baus, third, 2:07




Barracudas have big day against Butler

Louisburg’s William Goode swims the freestyle Saturday at the Louisburg Aquatic Center against Butler (Mo.). Goode was one of 14 Louisburg swimmers who won four or more events on the day.

 

In what was its last home meet of the season, the Louisburg Barracuda swim team certainly went out in style.

The Barracudas took care of business Saturday against the Butler Aqua Bears at the Louisburg Aquatic Center. Louisburg defeated Butler 447-55 to improve its record to 3-0 on the season.

Louisburg dominated the waters as it had 14 swimmers that finished with four or more first-place ribbons, while five of those swimmers won all their events.

Cricket McIntire (8-and-under), Ashley Branine (9-10), Emma Prettyman (11-12) each won five events on the girls side, while Josiah McCaskill (9-10) and Davy Brock (15-and-over) captured five victories for the boys.

Claire Brown (11-12), Mary Grace McElyea (13-14), Kadisyn Kircher (15-and-over), Samuel Johnson (9-10), William Goode (11-12), Braden Branine (11-12), Cole Brown (13-14), Remington Rice (13-14) and Christopher Tyson (15-and-over) each had four wins on the day.

In the 8-and-under girls division, McIntire won the 25-meter freestyle in 21.66 seconds, the 25 breaststroke in 30.54 and 100 individual medley in 2 minutes and 19 seconds. She also joined Ella Bockelman, Shylah Dowell and Meg Johnson to capture the 100 medley relay in 1:56 and 100 freestyle relay in 1:43.

Ashley Branine led the girls 9-10 division as she took first in the 50 freestyle (39.85), 50 breaststroke (54.75) and 50 backstroke (47.97). Branine teamed up with Hannah Farrington, Jesse Faulkner and Ella Dischinger to win the 100 medley relay (1:38) and 100 freestyle relay (1:23).

Prettyman had a big day for the 11-12 girls as she joined Abby Bradley, Claire Brown and Tehya Harvey to win the 200 medley relay (2:57), while Prettyman, Brown, Bradley and Anna Poe won the 200 freestyle relay (2:43).

Claire Brown swims the 50-meter breaststroke Saturday against Butler. Brown won four events on the day.

Prettyman also went on to win the 50 butterfly (39.69), 50 backstroke (41.16) and 200 IM (3:21). Claire Brown also took first in a pair of events in the 50 freestyle (38.56) and 50 breaststroke (48.41).

McElyea teamed up with Mable Graham, Alison Prettyman and Tae Elllison to win the 200 medley relay (2:24) and 200 freestyle relay (2:36). McElyea also won the 50 backstroke (46.56) and 50 breaststroke (43.00).

Kircher had a big day for the 15-and-over girls as she hit the wall first in the 50 freestyle (31.13) and 50 butterfly (34.75). She also helped Avery Graham, Kaitlyn Lewer and Elizabeth Kratochvil win the 200 medley relay (2:29), while Kircher, Graham, Madelyn Prettyman and Lewer also took first in the 200 freestyle relay (2:15).

On the boys side, McCaskill won all five of his events as he captured a first-place ribbon in the 50 freestyle (37.87), 50 breaststroke (48.38) and 100 IM (1:37).

McCaskill also joined Samuel Johnson, Conor Aadland and Ethan Sharp to win the 100 medley relay (1:25), while McCaskill, Johnson, Aadland and Bryce Collins won the 100 freestyle relay (1:17). Johnson also won a pair of events as he took first in the 50 butterfly (45.25) and 50 backstroke (44.69).

Brock led the older boys he took first in the 50 butterfly (41.28), 50 backstroke (39.81) and 200 IM (3:22). He also helped Tyson, Gareth Baus and Drake Burdine win the 200 medley (2:48) and freestyle (2:22) relays.

Tyson also won two events in the 15-and-over division as won the 50 freestyle (31.63) and 50 breaststroke (46.40).

Cole Brown and Remington Rice each won four events for the 13-14 boys. Rice, Brown, Bridger Baus and Drake Baus won the 200 medley (2:45) and freestyle (2:26) relays. Brown won the 50 breaststroke (48.28) and 200 IM (3:15), while Rice won the 50 freestyle (31.69) and 50 butterfly (39.88).

Casey Carpenter-Ross prepares to touch the wall following his 25-meter breaststroke race for Louisburg on Saturday as he was one of several swimmers to help the Barracudas to a 447-55 win over Butler.

Braden Branine and Goode did the same for the 11-12 boys. Goode, Branine, Cooper Hipp and Henry Coolidge finished first the 200 medley relay (3:07), while Goode, Branine, Hipp and Josh Holtzen won the 200 freestyle relay (2:51).

Branine went on to win the 50 breaststroke (49.22) and 200 IM (4:01), while Goode hit the wall first in the 50 butterfly (51.85) and 50 backstroke (48.57)

Other Barracuda results are:

GIRLS

8-and under

100 medley relay: Clara Bockelman, Macy Hughes, Brooklyn Davey, Vivian Goode, third, 2:48.28

25 freestyle: Shylah Dowell, second, 23:38; Ella Bockelman, third, 23.94; Meg Johnson, sixth, 26.63

25 butterfly: Johnson, second, 31.84; Dowell, third, 32.38

25 breaststroke: Ella Bockelman, fourth, 44.69; Davey, fifth, 45.81

25 backstroke: Ella Bockelman, first, 25.78; Johnson, third, 30.00; Clara Bockelman, fifth, 31.06; Hughes, sixth, 33.15

100 IM: Dowell, second, 2:28; Hughes, fourth, 2:51

100 freestyle relay: Vivian Goode, Abigail Klotz, Emily Klotz, Logan Heffernon, third, 2:28

 

9-10

100 medley relay: Ally Brown, Kasi Tune, Lola Dubas, Madeline Hughes, second, 2:02

50 freestyle: Ella Dischinger, third, 46.34; Hannah Farrington, fourth, 50.12; Brown, fifth, 51.18; Janie Harth, sixth, 52.75

50 butterfly: Farrington, first, 1:03; Jesse Faulkner, second, 1:12; Brown, third, 1:14

50 breaststroke: Dischinger, second, 1:09; Dubas, third, 1:12.09; Farrington, fourth, 1:12.81; Hughes, fifth, 1:14; Brown, sixth, 1:33

50 backstroke: Haley VanGilder, third, 1:03.12; Tune, fourth, 1:03.56; Faulkner, fifth, 1:03.94; Harth, sixth, 1:07

100 IM: Dischinger, second, 2:14; Dubas, third, 2:24

100 freestyle relay: Brown, Hughes, Tune, Dubas, second, 1:43; Annika Hartgrave, Harth, Fiona Rose, VanGilder, third, 1:50

 

11-12

50 freestyle: Abby Bradley, third, 42.25; Tehya Harvey, fourth, 43.31; Dana Mattison, sixth, 44.96

50 breaststroke: Bradley, second, 50.85; Harvey, third, 54.94; Poe, sixth, 1:00

50 backstroke: Bradley, second, 46.75; Harvey, third, 52.26; Poe, sixth, 1:00

200 IM: Mattison, second, 4:23

Louisburg’s Mable Graham swims the backstroke Saturday against Butler.

13-14

200 medley relay: Dana Mattison, Emma Johnson, Grace Coffey, Anna Poe, second, 3:22

50 freestyle: Mable Graham, second, 35.50; Alison Prettyman, third, 36.91; Mary Grace McElyea, fourth, 37.97; Tae Ellison, fifth, 38.19; Coffey, sixth, 40.84

50 butterfly: Prettyman, second, 43.18; Coffey, third, 50.89

50 breaststroke: Prettyman, third, 50.29; Johnson, fourth, 53.88

50 backstroke: Coffey, second, 48.00; Ellison, third, 49.18; Johnson, fourth, 54.28

200 IM: Graham, first, 3:27

200 freestyle relay: Coffey, Tehya Harvey, Mattison, Johnson, second, 2:56

 

15-and-over

200 medley relay: Anna Danciak, Rachel McElyea, Melia Rice, Teagan Myers, third, 3:11

50 freestyle: Avery Graham, third, 34.25

50 butterfly: Graham, second, 37.34; Elizabeth Kratochvil, fourth, 39.13; Rice, fifth, 43.38

50 breaststroke: Kaitlyn Lewer, second, 43.55; Rice, fourth, 47.96; Kratochvil, fifth, 48.06; McElyea, sixth, 52.81

50 backstroke: Madelyn Prettyman, first, 33.69; Graham, fourth, 43.71; Rice, sixth, 45.69

200 IM: Prettyman, first, 2:39.03; Kadisyn Kircher, second, 2:39.34; Kratochvil, fourth, 3:20

 

BOYS

8-and-under

100 medley relay: Colin Brown, Dominick Poetter, Casey Carpenter-Ross, Andrew Jamison, first, 2:03

25 freestyle: Carpenter-Ross, first, 20.22; Brown, second, 22.58; Jamison, third, 24.09; Noah Sharp, fourth, 25.10; Poetter, sixth, 26.46

25 butterfly: Carpenter-Ross, first, 26.57; Poetter, second, 36.13; Zeke VanGilder, third, 56.44

25 breaststroke: Jamison, first, 33.44; Brown, second, 35.41; Poetter, third, 40.56

25 backstroke: Brown, first, 28.38; Brayden Vohs, second, 29.38; Sharp, third, 34.06; Jamison, fourth, 34.12; John Guetterman, fifth, 38.18; Matthew Farrington, sixth, 50.25

100 freestyle relay: Brown, Sharp, Jamison, Farrington, first, 1:58; Brayden Vohs, VanGilder, Guetterman, Poetter, second, 2:00

 

9-10

100 medley relay: Canaan Clayton, Bryce Collins, Colton Prettyman, Hayden Heffernon, second, 2:07

50 freestyle: Conor Aadland, second, 49.25; Ethan Sharp, third, 49.35; Clayton, fourth, 51.16; Colton Prettyman, fifth, 57.49; Wyatt Guetterman, sixth, 58.50

50 breaststroke: Clayton, second, 1:05; Prettyman, third, 1:12

50 backstroke: Sharp, second, 56.81; Aadland, third, 58.09; Collins, fourth, 1:06; Prettyman, fifth, 1:13; Guetterman, sixth, 1:16

100 IM: Samuel Johnson, second, 1:45

100 freestyle relay: Guetterman, Prettyman, Sharp, Clayton, second, 1:31

 

11-12

50 freestyle: Cooper Hipp, first, 37.06; Josh Holtzen, second, 38.62; William Goode, third, 40.65; Henry Coolidge, fourth, 41.44; Jordan Brown, sixth, 45.70

50 breaststroke: Holtzen, second, 51.56; Hipp, third, 55.81; Jake Danciak, fifth, 1:13

50 backstroke: Coolidge, second, 49.65; Holtzen, third, 50.82; Braden Branine, fourth, 53.88; Hipp, fifth, 56.44; Brown, sixth, 56.64

200 freestyle relay: Coolidge, Austin Beatty, Danciak, Brown, second, 3:06

 

13-14

50 freestyle: Cole Brown, second, 33.78; Bridger Baus, third, 34.97; Drake Baus, fourth, 39.09; Drake Burdine, fifth, 41.63

50 butterfly: Burdine, second, 48.94

50 breaststroke: Drake Baus, second, 59.47

50 backstroke: Bridger Baus, first, 39.10; Remington Rice, second, 41.84; Drake Baus, third, 46.69; Burdine, fourth, 51.40

 

15-and-over

50 freestyle: Gareth Baus, second, 31.97

50 breaststroke: Baus, second, 49.91

50 backstroke: Baus, second, 40.78; Christopher Tyson, third, 43.93




Barracudas beat Harrisonville in home opener

Louisburg’s Madelyn Prettyman swims her way to a first-place finish in the 50-meter butterfly on Saturday against Harrisonville at the Louisburg Aquatic Center. The Barracudas defeated Harrisonville 320-197.

 

In its first home action of the year, the Louisburg Barracuda swim team continued its perfect season when it hosted Harrisonville (Mo.) at the Louisburg Aquatic Center.

The Barracudas won their second straight meet 320-197 over Harrisonville on Saturday and had several swimmers that had successful days.

Madelyn Prettyman dominated the 15-and-over girls division as she was the lone Barracuda to earn five first-place finishes on the day. Seven other Louisburg swimmers each won four first-place ribbons.

Cricket McIntire (8-and-under), Ashley Branine (9-10) and Emma Prettyman (11-12) each won four events on the girls side, while Casey Carpenter-Ross (8-and-under), Josiah McCaskill (9-10), Cole Brown (13-14) and Remington Rice (13-14) captured four first-place ribbons in the boys division.

Madelyn Prettyman won three individual events and was a part of two relay victories for the Barracudas. Prettyman joined Kadiysn Kircher, Kaitlyn Lewer and Avery Graham to win the 200-meter medley relay in 2 minutes and 24 seconds and 200 freestyle relay in 2:11.

Madelyn also went on to win the 50 freestyle in 29.81 seconds, 50 butterfly in 30.11 and 200 individual medley in 2:33.

Also in the girls division, McIntire led the 8-and-under group as she won the 25 freestyle (22.57) and 100 IM in 2:32. She also teamed up with Ella Bockelman, Meg Johnson and Shylah Dowell to win the 100 medley relay (2:00) and 100 freestyle relay (1:40)

Ashley Branine won the 50-meter backstroke in the 9-10 girls division Saturday in Louisburg.

Branine performed well for the 9-10 girls as she opened the meet with a victory in the 100 medley relay. Branine, along with Hannah Farrington, Ella Dischinger and Jesse Faulkner, won that event (1:44) and 100 freestyle relay (1:26).

Branine also won a pair of individual races in the 50 breaststroke (56.37) and 50 backstroke (47.97).

Emma Prettyman also shined for the Barracudas as she won three individual events in the 50 freestyle (35.54), 50 butterfly (38.81) and 200 IM (3:23). Emma later joined Abby Bradley, Claire Brown and Tehya Harvey to win the 200 medley relay (2:57).

In the boys division, Cole Brown and Rice helped each other find success in the 13-14 category. Brown and Rice, along with Bridger Baus and Drake Burdine, won the 200 medley relay (2:52). Brown, Rice, Bridger Baus and Drake Baus won the 200 freestyle relay (2:27).

Rice won a pair of individual events, including the 50 freestyle (31.78) and 50 butterfly (38.05). Brown won the 50 breaststroke (50.29) and 200 IM (3:27).

Remington Rice swims the 50-meter butterfly and finished first Saturday against Harrisonville.

McCaskill helped Ethan Sharp, Samuel Johnson and Emmett White to a victory in the 100 medley relay (1:32), while he teamed up with Johnson, Canaan Clayton and White to win the 100 freestyle relay (1:18) in the 9-10 division. McCaskill later went on to win the 50 breaststroke (49.75) and 50 backstroke (47.59).

Carpenter-Ross had a big day in the 8-and-under division as he won three individual events as captured the 25 freestyle (20.53), 25 backstroke (24.88) and 100 IM (1:57). He also joined Colin Brown, Andrew Jamison and Noah Sharp to win the 100 freestyle relay (1:39).

 

Other Barracuda results are:

   GIRLS

8-and-under

100 medley relay: Clara Bockelman, Elane Coolidge, Macy Hughes, Abigail Klotz, second, 3:08

25 freestyle: Shylah Dowell, second, 22.72; Ella Bockelman, third, 23.31; Meg Johnson, fourth, 26.27; Vivian Goode, fifth, 27.97; Brooklyn Davey, sixth, 33.56

25 butterfly: Johnson, first, 35.22; Hughes, second, 43.22

25 breaststroke: Hughes, first, 44.40

25 backstroke: Ella Bockelman, first, 24.94; Cricket McIntire, second, 29.56; Shylah Dowell, third, 29.72; Goode, fourth, 36.50; Davey, fifth, 37.84; Clara Bockelman, sixth, 37.81

100 free relay: Hughes, Klotz, Clara Bockelman, Davey, second, 2:19; Ella Longgood, Kay Heien, Emily Klotz, Goode, fourth, 3:14

9-10

100 medley relay: Janie Harth, Lola Dubas, Madeline Hughes, Kasi Tune, third, 2:05

50 freestyle: Ella Dischinger, first, 43.65; Ashley Branine, second, 43.78; Hannah Farrington, fourth, 50.04; Jesse Faulkner, fifth, 54.44; Tune, sixth, 56.23

50 butterfly: Farrington, second, 1:10; Faulkner, fourth, 1:15.10; Dischinger, fifth, 1:15.43

50 breaststroke: Tune, fourth, 1:12; Dubas, sixth, 1:16

50 backstroke: Farrington, third, 55.0; Harth, fourth, 1:02.97; Faulkner, fifth, 1:03; Tune, sixth, 1:04.40

100 IM: Dischinger, second, 2:11; Dubas, third, 2:38

100 freestyle relay: Elizabeth George, Fiona Rose, Haley VanGilder, Lola Dubas, third, 1:55

11-12

50 freestyle: Abby Bradley, fourth, 40.16

50 butterfly: Claire Brown, fourth, 48.12

50 breaststroke: Brown, second, 49.22; Bradley, third, 49.90; Tehya Harvey, sixth, 1:04

50 backstroke: Brown, first, 46.16; Bradley, second, 46.41; Harvey, fifth, 55.0

200 free relay: Bradley, Harvey, Brown, Prettyman, second, 2:42

13-14

200 medley relay: Mable Graham, Mary Grace McElyea, Alison Prettyman, Emma Johnson, second, 2:51

50 freestyle: Graham, first, 35.06; McElyea, fifth, 37.44; Prettyman, sixth, 38.22

50 butterfly: Prettyman, second, 45.25

50 breaststroke: McElyea, second, 44.13; Prettyman, fifth, 50.47

50 backstroke: Graham, second, 41.75; McElyea, sixth, 46.78

200 IM: Graham, second, 3:31

200 freestyle relay: Johnson, Graham, McElyea, Prettyman, second, 2:37

15-and-over

50 freestyle: Avery Graham, third, 33.60; Kaitlyn Lewer, fourth, 36.65; Anna Danciak, fifth, 41.79; Rachel McElyea, sixth, 45.78

50 butterfly: Graham, third, 35.57; Elizabeth Kratochvil, fourth, 38.06; Melia Rice, sixth, 42.25

50 breaststroke: Kadisyn Kircher, second, 43.35; Lewer, third, 45.40; Rice, fourth, 47.25; Kratochvil, fifth, 47.39; McElyea, sixth, 56.97

50 backstroke: Kircher, first, 34.68; Graham, second, 42.41; Rice, third, 43.97; Lewer, fifth, 51.19; Danciak, sixth, 54.81

200 IM: Kircher, second, 2:39; Kratochvil, fourth, 3:19

200 freestyle relay: Rice, Natalie George, Shayla Aye, Danciak, third, 3:01

 

BOYS

8-and-under

25 freestyle: Colin Brown, second, 22.96; Andrew Jamison, third, 23.75; Noah Sharp, fourth, 24.41

25 butterfly: Brayden Vohs, fourth, 45.99

25 backstroke: Brown, second, 27.91; Vohs, fourth, 29.87; Sharp, fifth, 30.22; Jamison, sixth, 30.87

Emmett White swims the freestyle against Harrisonville on Saturday at the Louisburg Aquatic Center.

9-10

100 medley relay: Wyatt Guetterman, Canaan Clayton, Bryce Collins, Colton Prettyman, second, 1:51

50 freestyle: Samuel Johnson, first, 36.91; Josiah McCaskill, second, 38.56; Emmett White, fourth, 47.50; Collins, sixth, 48.81

50 butterfly: White, third, 1:10

50 breaststroke: Prettyman, second, 1:08.41; Clayton, third, 1:08.82; White, fourth, 1:17; Sharp, sixth, 1:23

50 backstroke: Collins, third, 1:01; Guetterman, fourth, 1:12; Clayton, fifth, 1:21; Braxton Koechner, sixth, 1:24

100 IM: Prettyman, second, 2:20

100 freestyle relay: Collins, Koechner, Prettyman, Sharp, second, 1:34

11-12

200 medley relay: Henry Coolidge, Braden Branine, William Goode, Cooper Hipp, first, 3:05

50 freestyle: Hipp, first, 37.25; Goode, fourth, 40.33; Jordan Brown, fifth, 41.83; Coolidge, sixth, 42.40

50 butterfly: Goode, first, 54.93

50 breaststroke: Branine, first, 49.84; Hipp, third, 58.56; Coolidge, fourth, 1:02

50 backstroke: Coolidge, second, 47.93; Branine, third, 52.72; Goode, fourth, 53.37; Brown, fifth, 54.56; Hipp, sixth, 56.60

200 freestyle relay: Goode, Brown, Jake Danciak, Hipp, first, 2:53

13-14

50 freestyle: Bridger Baus, second, 35.07; Cole Brown, third 36.0; Drake Baus, fourth, 41.40; Drake Burdine, fifth, 41.83

50 breaststroke: Drake Baus, second, 1:02

50 backstroke: Bridger Baus, first, 42.22; Burdine, second, 50.41; Drake Baus, third, 50.84

200 IM: Remington Rice, second, 3:41

15-and-over

200 medley relay: Gareth Baus, Christopher Tyson, Davy Brock, Drake Baus, second, 2:45

50 freestyle: Gareth Baus, second, 32.47; Brock, third, 33.68; Tyson, fourth, 33.84

50 butterfly: Brock, fourth, 40.35

50 breaststroke: Tyson, third, 46.60; Gareth Baus, fourth, 47.38

50 backstroke: Gareth Baus, second, 42.50

200 IM: Brock, third, 3:16

200 freestyle relay: Gareth Baus, Drake Burdine, Brock, Tyson, second, 2:25